Studijski program:   SAOBRAĆAJ
Vrsta i nivo studija:   Diplomske akademske studije
Naziv predmeta:   Sistemi održavanja vazduhoplova (1. trimestar)
Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu
Broj kredita:   5 ESPB
Status predmeta:  izborni
Uslov:     Poznavanje određenih oblasti vazduhoplovstva uz saglasnost predmetnog nastavnika

Cilj predmeta
Upoznavanje studenata sa osnovnom elementima, zahtevima i zadacima održavanja transportnih vazduhoplova. Stavljanje akcenta na specifičnosti održavanja strukture i pogonskog sistema vazduhoplova. Naglašavanje značaja održavanja transportnih vazduhoplova, za bezbednost vazdušnog saobraćaja.

Ishod predmeta
Po završetku kursa, student će biti sposoban da:
  • definiše osnovne zahteve održavanja sa aspekta plovidbenosti vazduhoplova,
  • uporedi karakteristike primarnih procesa održavanja komponenti i sistema vazduhoplova,
  • opiše postupak formiranja sistema održavanja vazduhoplova na osnovu MSG procedure,
  • razlikuje specifičnosti održavanja strukture i motora vazduhoplova, i
  • pravilno tumači zakonske regulative u oblasti održavanja i sagledava uticaj ljudskog faktora.

Sadržaj predmeta
Teorijska nastava:
  • Specifični zahtevi održavanja vazduhoplova saobraćajne kategorije i plovidbenost vazduhoplova.
  • Primarni procesi, kategorije i programi održavanja komponenti i sistema vazduhoplova.
  • Postupak formiranja sistema održavanja, prikaz MSG procedure i neophodni uslovi pri održavanju.
  • Problematika održavanja strukture vazduhoplova, moguća oštećenja i pojava korozije.
  • Koncept održavanja pogonskog sistema, vrste pregleda, praćenje stanja i radovi na održavanju motora.
  • Zakonodavstvo u oblasti održavanja vazduhoplova i ljudski faktor u održavanju vazduhoplova.

Praktična nastava:
  • Pregled ATA-100 sistema i jedinice za merenje radnog opterećenja komponenti vazduhoplova.
  • Metode utvrđivanja tehničkog stanja komponenti i pregled NDT postupaka provere stanja.
  • Osnovni elementi teorije trošenja, opšti vidovi lomova mašinskih delova, pojava zamora materijala.
  • Pregled tehnoloških postupaka održavanja i obrade elemenata, klasifikacija rezervnih delova.
  • Primeri održavanja strukture i pogonskog sistema za konkretan tip vazduhoplova (B737-300).

Obavezna literatura
1) S. Razumenić, Održavanje vazduhoplova, Saobraćajni fakultet Univerziteta u Beogradu, Beograd, 2003.
2) B. McKinley, Aircraft Maintenance and Repair, McGraw-Hill Book Company, New York, 1980.
3) J. Knezevic, Systems Maintainability, Chapman&Hall, London, 1997.
4) Ž. Adamović, Preventivno održavanje u mašinstvu, Građevinska knjiga, Beograd, 1988.

Broj časova aktivne nastave Ostali časovi
Predavanja: 3 Vežbe: 2 Drugi oblici nastave: 0 Studijski istraživački rad: 5 5
Metode izvođenja nastave
Predavanja: ex-katedra. Vežbe: auditorne, laboratorijske i računske (računski centar). Predviđena je izrada seminarskog rada sa prezentacijom, koje će studenti samostalno pripremati i izlagati tokom nastave, na temu aktuelnih trendova u održavanju vazduhoplova.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
Predispitne obaveze Poena: Završni ispit Poena:
aktivnost u toku nastave
seminarski radovi