Студијски програм:   САОБРАЋАЈ
Врста и ниво студија:   Дипломске академске студије
Назив предмета:   Системи одржавања ваздухоплова (1. trimestar)
Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину
Број кредита:   5 ЕСПБ
Статус предмета:  изборни
Услов:     Познавање одређених области ваздухопловства уз сагласност предметног наставника

Упознавање студената са основном елементима, захтевима и задацима одржавања транспортних ваздухоплова. Стављање акцента на специфичности одржавања структуре и погонског система ваздухоплова. Наглашавање значаја одржавања транспортних ваздухоплова, за безбедност ваздушног саобраћаја.

По завршетку курса, студент ће бити способан да:
  • дефинише основне захтеве одржавања са аспекта пловидбености ваздухоплова,
  • упореди карактеристике примарних процеса одржавања компоненти и система ваздухоплова,
  • опише поступак формирања система одржавања ваздухоплова на основу MSG процедуре,
  • разликује специфичности одржавања структуре и мотора ваздухоплова, и
  • правилно тумачи законске регулативе у области одржавања и сагледава утицај људског фактора.

Теоријска настава:
  • Специфични захтеви одржавања ваздухоплова саобраћајне категорије и пловидбеност ваздухоплова.
  • Примарни процеси, категорије и програми одржавања компоненти и система ваздухоплова.
  • Поступак формирања система одржавања, приказ MSG процедуре и неопходни услови при одржавању.
  • Проблематика одржавања структуре ваздухоплова, могућа оштећења и појава корозије.
  • Концепт одржавања погонског система, врсте прегледа, праћење стања и радови на одржавању мотора.
  • Законодавство у области одржавања ваздухоплова и људски фактор у одржавању ваздухоплова.

Практична настава:
  • Преглед АТА-100 система и јединице за мерење радног оптерећења компоненти ваздухоплова.
  • Методе утврђивања техничког стања компоненти и преглед NDT поступака провере стања.
  • Основни елементи теорије трошења, општи видови ломова машинских делова, појава замора материјала.
  • Преглед технолошких поступака одржавања и обраде елемената, класификација резервних делова.
  • Примери одржавања структуре и погонског система за конкретан тип ваздухоплова (B737-300).

Обавезна литература
1) С. Разуменић, Одржавање ваздухоплова, Саобраћајни факултет Универзитета у Београду, Београд, 2003.
2) B. McKinley, Aircraft Maintenance and Repair, McGraw-Hill Book Company, New York, 1980.
3) J. Knezevic, Systems Maintainability, Chapman&Hall, London, 1997.
4) Ж. Адамовић, Превентивно одржавање у машинству, Грађевинска књига, Београд, 1988.

Број часова активне наставе Остали часови
Предавања: 3 Вежбе: 2 Други облици наставе: 0 Студијски истраживачки рад: 5 5
Предавања: ex-katedra. Вежбе: аудиторне, лабораторијске и рачунске (рачунски центар). Предвиђена је израда семинарског рада са презентацијом, које ће студенти самостално припремати и излагати током наставе, на тему актуелних трендова у одржавању ваздухоплова.

Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе Поена: Завршни испит Поена:
активност у току наставе
семинарски радови