Studijski program:   SAOBRAĆAJ
Vrsta i nivo studija:   DIPLOMSKE AKADEMSKE STUDIJE
Naziv predmeta:   Metodi ocene bezbednosti vazdušne plovidbe (2. trimestar)
Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu
Broj kredita:   5 ESPB
Status predmeta: IZBORNI
Uslov:  Osnovi bezbednosti vazdušne plovidbe

Cilj predmeta
Upoznavanje studenata sa opšte prihvaćenim metodologijama ocene bezbednosti vazdušne plovidbe, procesom ocene bezbednosti, metodama identifikacije hazarda, metodima ocene rizika i metodima ocene bezbednosti sistema.

Ishod predmeta
Osposobljavanje studenata za samostalan i timski rad na oceni bezbednosti vazdušne plovidbe u slučaju postojećih, modifikacije ili razvoja novih sistema, primenom kvantitativnih i kvalitativnih metoda ocene bezbednosti.

Sadržaj predmeta
Metodologije ocene bezbednosti: SAM. TOPAZ. Proces ocene bezbednosti: Identifikacija hazarda. Ocena rizika. Ocena bezbednosti.  Metodi identifikacije hazarda: Identifikacija funkcionalnih hazarda. Studija hazarda i operabilnosti (HAZOP). Identifikacija hazarda putem diskusije. Ekspertska mišljenja o potencijalnim hazaradima. Ostali metodi identifikacije hazarda.  Metodi ocene rizika: Poređenje individualnih metoda sa postojećim metodologijama. Kvantitativni i kvalitativni metodi ocene rizika. Metodi ocene rizika (Metodi uzroka. Metodi posledica. Modeliranje rizika od sudara). Ocena bezbednosti sistema: Metodi ocene bezbednosti sistema. Preliminarna ocena bezbednosti sistema. Ocena bezbednosti sistema.

Obavezna literatura
1. Y. Haimes, Risk Modeling, Assessment, and Management (second edition), John Wiley & Sons, 2004.
2. H. Kumamoto, E. Henley, Probabilistic Risk Assessment and Management for Engineers and Scientists (second edition), IEEE Press, 1996.
3. T. Bedford, R.Cooke, Probabilistic Risk Analysis: Foundations and Methods, Cambridge University Press, 2001.
4. S Krause, Aircraft Safety: Accident Investigations, Analyses & Applications, McGraw-Hill, 2003.
5. A. Wells, C. Rodrigues, Commercial Aviation Safety (fourth edition), McGraw-Hill, 2003.
Broj časova aktivne nastave Ostali časovi
Predavanja: 3 Vežbe: 2 Drugi oblici nastave: 0 Studijski istraživački rad: 0 0
Metode izvođenja nastave
Predavanja ex-katedra, vežbe, timske prezentacije.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
Predispitne obaveze Poena: Završni ispit Poena:
aktivnost u toku nastave
seminarski radovi