Студијски програм:   САОБРАЋАЈ
Врста и ниво студија:   ДИПЛОМСКЕ АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ
Назив предмета:   Методи оцене безбедности ваздушне пловидбе (2. триместар)
Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину
Број кредита:   5 ЕСПБ
Статус предмета: ИЗБОРНИ
Услов:  Основи безбедности ваздушне пловидбе

Упознавање студената са опште прихваћеним методологијама оцене безбедности ваздушне пловидбе, процесом оцене безбедности, методама идентификације хазарда, методима оцене ризика и методима оцене безбедности система.

Оспособљавање студената за самосталан и тимски рад на оцени безбедности ваздушне пловидбе у случају постојећих, модификације или развоја нових система, применом квантитативних и квалитативних метода оцене безбедности.

Методологије оцене безбедности: SAM. TOPAZ. Процес оцене безбедности: Идентификација хазарда. Оцена ризика. Оцена безбедности.  Методи идентификације хазарда: Идентификација функционалних хазарда. Студија хазарда и операбилности (HAZOP). Идентификација хазарда путем дискусије. Експертска мишљења о потенцијалним хазарадима. Остали методи идентификације хазарда.  Методи оцене ризика: Поређење индивидуалних метода са постојећим методологијама. Квантитативни и квалитативни методи оцене ризика. Методи оцене ризика (Методи узрока. Методи последица. Моделирање ризика од судара). Оцена безбедности система: Методи оцене безбедности система. Прелиминарна оцена безбедности система. Оцена безбедности система.

Обавезна литература
1. Y. Haimes, Risk Modeling, Assessment, and Management (second edition), John Wiley & Sons, 2004.
2. H. Kumamoto, E. Henley, Probabilistic Risk Assessment and Management for Engineers and Scientists (second edition), IEEE Press, 1996.
3. T. Bedford, R.Cooke, Probabilistic Risk Analysis: Foundations and Methods, Cambridge University Press, 2001.
4. S Krause, Aircraft Safety: Accident Investigations, Analyses & Applications, McGraw-Hill, 2003.
5. A. Wells, C. Rodrigues, Commercial Aviation Safety (fourth edition), McGraw-Hill, 2003.
Број часова активне наставе Остали часови
Предавања: 3 Вежбе: 2 Други облици наставе: 0 Студијски истраживачки рад: 0 0
Предавања еx-катедра, вежбе, тимске презентације.

Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе Поена: Завршни испит Поена:
активност у току наставе
семинарски радови