Studijski program:  SAOBRAĆAJ
Vrsta i nivo studija:  DIPLOMSKE AKADEMSKE STUDIJE
Naziv predmeta:  BEZBEDNOST VAZDUHOPLOVA (1. trimestar)
Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu
Broj kredita:  5 ESPB
Status predmeta: IZBORNI
Uslov:  Predavanja iz oblasti vazdušnog saobraćaja uz saglasnost predmetnog nastavnika

Cilj predmeta
Osnovni cilj predmeta je upoznavanje studenata sa problemima vezanim za bezbednost vazduhoplova sa stanovišta zakonske regulative i operativnih parametara u procesu tehnološke eksploatacije transportnih vazduhoplova.aja uz saglasnost predmetnog nastavnika.

Ishod predmeta
Nakon završetka kursa student će biti sposoban za praktično rešavanje problema iz oblasti bezbednosti vazduhoplova prema propisanim zahtevima i preporukama.

Sadržaj predmeta
ZAKONSKA REGULATIVA (međunarodni i domaći propisi i preporuke). OSNOVNI POJMOVI BEZBEDNOSTI U VAZDUŠNOM SAOBRAĆAJU (Udesi, Nezgode, Procedure za utvrđivanje uzroka udesa i nezgoda vazduhoplova). BAZE PODATAKA (STATSUM, NTSB, Interne baze podataka). FAKTORI RIZIKA. BEZBEDNOST VAZDUHOPLOVA (Strukturalna ograničenja, Bezbednost u putničkoj kabini, Bezbednost vs. atmosferski uslovi, Bezbednost u kokpitu, Bezbednost po fazama leta, Projektovanje, gradnja i testiranje vazduhoplova u funkciji bezbednosti, Budući pravci tehnološkog razvoja vazduhoplova, itd.)

Obavezna literatura
1. Aircraft Safety: Accident Investigations, Analyses, & Applications Shari Krause, Second Edition, 2003,
McGraw-Hill
2. COMMERCIAL AVIATION SAFETY, Alexander T. Wells, Fourth edition, 2004, McGraw-Hill
3. FAA System Safety Handbook, December 30, 2000
4. WHITE PAPER, European transport policy for 2010: time to decide, European Commission
5. ICAO Doc 9859 - Safety Management Manual, Second Edition - 2009;
6. European Commission Regulation 2096/2005

Broj časova aktivne nastave Ostali časovi
Predavanja: 2 Vežbe: 0 Drugi oblici nastave: 0 Studijski istraživački rad: 0 0
Metode izvođenja nastave