Студијски програм:  САОБРАЋАЈ
Врста и ниво студија:  ДИПЛОМСКЕ АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ
Назив предмета:  БЕЗБЕДНОСТ ВАЗДУХОПЛОВА (1. триместар)
Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину
Број кредита:  5 ЕСПБ
Статус предмета: ИЗБОРНИ
Услов:  Предавања из области ваздушног саобраћаја уз сагласност предметног наставника

Основни циљ предмета је упознавање студената са проблемима везаним за безбедност ваздухоплова са становишта законске регулативе и оперативних параметара у процесу технолошке експлоатације транспортних ваздухоплова.аја уз сагласност предметног наставника.

Након завршетка курса студент ће бити способан за практично решавање проблема из области безбедности ваздухоплова према прописаним захтевима и препорукама.

ЗАКОНСКА РЕГУЛАТИВА (међународни и домаћи прописи и препоруке). ОСНОВНИ ПОЈМОВИ БЕЗБЕДНОСТИ У ВАЗДУШНОМ САОБРАЋАЈУ (Удеси, Незгоде, Процедуре за утврђивање узрока удеса и незгода ваздухоплова). БАЗЕ ПОДАТАКА (СТАТСУМ, НТСБ, Интерне базе података). ФАКТОРИ РИЗИКА. БЕЗБЕДНОСТ ВАЗДУХОПЛОВА (Структурална ограничења, Безбедност у путничкој кабини, Безбедност вс. атмосферски услови, Безбедност у кокпиту, Безбедност по фазама лета, Пројектовање, градња и тестирање ваздухоплова у функцији безбедности, Будући правци технолошког развоја ваздухоплова, итд.)

Обавезна литература
1. Aircraft Safety: Accident Investigations, Analyses, & Applications Shari Krause, Second Edition, 2003,
McGraw-Hill
2. COMMERCIAL AVIATION SAFETY, Alexander T. Wells, Fourth edition, 2004, McGraw-Hill
3. FAA System Safety Handbook, December 30, 2000
4. WHITE PAPER, European transport policy for 2010: time to decide, European Commission
5. ICAO Doc 9859 - Safety Management Manual, Second Edition - 2009;
6. European Commission Regulation 2096/2005

Број часова активне наставе Остали часови
Предавања: 2 Вежбе: 0 Други облици наставе: 0 Студијски истраживачки рад: 0 0
Предавања еx-катедра, студије случаја, тимске презентације