Studijski program:   SAOBRAĆAJ
Vrsta i nivo studija:   DIPLOMSKE AKADEMSKE STUDIJE
Naziv predmeta:   Osnovi bezbednosti vazdušne plovidbe (1. trimestar)
Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu
Broj kredita:   5 ESPB
Status predmeta: IZBORNI
Uslov:  Poznavanje vazduhoplovstva uz saglasnost predmetnog nastavnika

Cilj predmeta
Upoznavanje studenata sa konceptom bezbednosti vazdušne plovidbe, osnovnim pojmovima u ovoj oblasti, prikupljanjem, analizom i korišćenjem podataka o nesrećama i nezgodama, zahtevima bezbednosti, međunarodnim i  nacionalnim propisima, dokumentovanju bezbednosti, itd.

Ishod predmeta
Osposobljavanje studenata za rad u službama koje se bave bezbednošću vazdušne plovidbe u okviru kontrole letenja, aerodroma, vazduhoplovnih prevozilaca i vazduhoplovnih vlasti.

Sadržaj predmeta
Uvod: Pravci u razvoju bezbednosti. Osnovni koncepti i  definicije. Percepcija bezbednosti i metrike. Osnovni pojmovi i definicije: Hazard. Nezgode. Nesreće. Sudar. Šteta. Žrtve. Podaci o nesrećama i nezgodama: Prikupljnje podataka o nesrećama i nezgodama. Kvalitet izvora podataka. Pristup  izvorima podataka. Korišćenje podataka o nesrećama i nezgodama: Donošenje propisa. Određivanje odgovornosti za nesreće i nezgode. Pouke i poboljšanja sistema. Statistike o bezbednosti: Statistike Boeing, ICAO, NTSB, ATA.  Zahtevi bezbednosti: Zahtevani nivo bezbednosti. ALARP princip. Zahtevana pouzdanost. Matrica klasifikacije rizika. Ljudski faktor.  Propisi o bezbednosti u vazdušnom saobraćaju: Propisi ICAO, EUROCONTROL, Evropske Komisije. Ostali međunarodni i nacionalni proposi. Dokumentovanje bezbednosti u vazdušnom saobraćaju: Klasične i savremene studije slučaja bezbednosti. Sistem upravljanja bezbednošću. Dokumentovanje tokom životnog ciklusa sistema.

Obavezna literatura
1. Y. Haimes, Risk Modeling, Assessment, and Management (second edition), John Wiley & Sons, 2004.
2. N. Bahr, System Safety Engineering and Risk Assessment: A Practical Approach, Taylor & Francis, 1997.
3. A. Wells, Commercial Aviation Safety (fourth edition), McGraw-Hill, 2003.
4. C. Johnson, A Handbook of Incident and Accident Reporting, Glasgow University Press, 2003.
5. A. Stolzer, C. Halford, J. Goglia, Safety Management Systems in Aviation, Ashgate, 2010.

Broj časova aktivne nastave Ostali časovi
Predavanja: 3 Vežbe: 2 Drugi oblici nastave: 0 Studijski istraživački rad: 0 0
Metode izvođenja nastave
Predavanja ex-katedra, vežbe, timske prezentacije.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
Predispitne obaveze Poena: Završni ispit Poena:
aktivnost u toku nastave
seminarski radovi