Студијски програм:   САОБРАЋАЈ
Врста и ниво студија:   ДИПЛОМСКЕ АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ
Назив предмета:   Основи безбедности ваздушне пловидбе (1. триместар)
Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину
Број кредита:   5 ЕСПБ
Статус предмета: ИЗБОРНИ
Услов:  Познавање ваздухопловства уз сагласност предметног наставника

Упознавање студената са концептом безбедности ваздушне пловидбе, основним појмовима у овој области, прикупљањем, анализом и коришћењем података о несрећама и незгодама, захтевима безбедности, међународним и  националним прописима, документовању безбедности, итд.

Оспособљавање студената за рад у службама које се баве безбедношћу ваздушне пловидбе у оквиру контроле летења, аеродрома, ваздухопловних превозилаца и ваздухопловних власти.

Увод: Правци у развоју безбедности. Основни концепти и  дефиниције. Перцепција безбедности и метрике. Основни појмови и дефиниције: Хазард. Незгоде. Несреће. Судар. Штета. Жртве. Подаци о несрећама и незгодама: Прикупљње података о несрећама и незгодама. Квалитет извора података. Приступ  изворима података. Коришћење података о несрећама и незгодама: Доношење прописа. Одређивање одговорности за несреће и незгоде. Поуке и побољшања система. Статистике о безбедности: Статистике Boeing, ICAO, NTSB, АТА.  Захтеви безбедности: Захтевани ниво безбедности. АЛАРП принцип. Захтевана поузданост. Матрица класификације ризика. Људски фактор.  Прописи о безбедности у ваздушном саобраћају: Прописи ICAO, EUROCONTROL, Европске Комисије. Остали међународни и национални пропоси. Документовање безбедности у ваздушном саобраћају: Класичне и савремене студије случаја безбедности. Систем управљања безбедношћу. Документовање током животног циклуса система.

Обавезна литература
1. Y. Haimes, Risk Modeling, Assessment, and Management (second edition), John Wiley & Sons, 2004.
2. N. Bahr, System Safety Engineering and Risk Assessment: A Practical Approach, Taylor & Francis, 1997.
3. A. Wells, Commercial Aviation Safety (fourth edition), McGraw-Hill, 2003.
4. C. Johnson, A Handbook of Incident and Accident Reporting, Glasgow University Press, 2003.
5. A. Stolzer, C. Halford, J. Goglia, Safety Management Systems in Aviation, Ashgate, 2010.

Број часова активне наставе Остали часови
Предавања: 3 Вежбе: 2 Други облици наставе: 0 Студијски истраживачки рад: 0 0
Предавања еx-катедра, вежбе, тимске презентације.

Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе Поена: Завршни испит Поена:
активност у току наставе
семинарски радови