Студентски радови

Prof. Dr Duško Bajin

Obrazovanje

Dr Duško Bajin, vanredni profesor, rođen je u Kikindi 1947. godine. Osnovnu i srednju školu završio u Beogradu. Saobraćajni fakultet je upisao 1969, a diplomirao na Odseku za drumski i gradski saobraćaj 1974. godine.

1978. godine studije nastavlja u Centru za multidisciplinarne studije Univerziteta u Beogradu iz oblasti «Zaštita i unapređivanje životne sredine», a magistrira na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu 1982. godine.

Doktorsku disertaciju pod nazivom «Gradska ulica i saobraćaj – prilog definisanju kriterijuma i mera zaštite životne sredine», odbranio je na Saobraćajnom fakultetu u Beogradu 1996. godine.

Radno iskustvo

Za vreme apsolventskog staža 1974. godine angažovan je kao demonstrator na predmetu URBANIZAM I SAOBRAĆAJ. Posle diplomiranja bio je na odsluženju vojnog roka, a 1975. izabran za asistenta pripravnika na Saobraćajnom fakultetu za isti predmet. U zvanje asistenta izabran je za predmete URBANIZAM, URBANIZAM U PTT-U i STACIONARNI SAOBRAĆAJ, docenta za predmet URBANIZAM U PTT-U izabran je 1996, a vanrednog profesora 2001. GODINE za predmet URBANIZAM U POŠTANSKOM I TELEKOMUNIKACIONOM SAOBRAĆAJU. Od 2007. godine drži nastavu iz predmeta TRANSPORT, SAOBRAĆAJ I OKRUŽENJE.

OBJAVIO JE ILI JAVNO SAOPŠTIO OKO 80 NAUČNO-STRUČNIH RADOVA, PROJEKATA I STUDIJA IZ URBANISTIČKO-SAOBRAĆAJNE PROBLEMATIKE, POSEBNO IZ OBLASTI ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE U GRADOVIMA OD UTICAJA SAOBRAĆAJA. VEĆINA RADOVA JE IZLAGANA NA SIMPOZIJUMIMA, SAVETOVANJIMA I NAUČNO-STRUČNIM SKUPOVIMA A ŠTAMPANA U PRATEĆIM ZBORNICIMA RADOVA I ČASOPISIMA. OBJAVIO JE I MONOGRAFIJU «SAOBRAĆAJ U GRADSKOJ ULICI – EKOLOŠKI ASPEKT». STALNI JE ČLAN NAUČNIH I ORGANIZACIONIH ODBORA SIMPOZIJUMA POSVEĆENIH ŽIVOTNOJ SREDINI (ODRŽIVOM RAZVOJU).

KAO IZABRANI NACIONALNI EKSPERT EVROPSKOG ECBP-A (PROGRAMA JAČANJA KAPACITETA U ŽIVOTNOJ SREDINI OD ZAGAĐENJA IZAZVANIH SAOBRAĆAJEM), RUKOVODIO JE RADNOM GRUPOM ZA TRANSPORT U NEAP PROJEKTU (NACIONALNI EKOLOŠKI AKCIONI PLAN) REPUBLIKE SRBIJE. BIO JE REVIZOR LEAP-A (LOKALNIH EKOLOŠKIH AKCIONIH PLANOVA) U DELOVIMA «ZAGAĐIVANJE OKOLINE OD SAOBRAĆAJA I SAOBRAĆAJNE INFRASTRUKTURE» ZA GRADOVE BOR, MAJDANPEK, NEGOTIN, KLADOVO, ČAČAK, VALJEVO I VRBAS.

POTPREDSEDNIK JE NAUČNO-STRUČNOG DRUŠTVA EKOLOGICA, JEDAN OD UREDNIKA ISTOIMENOG ČASOPISA I ČLAN UDRUŽENJA URBANISTA SRBIJE.