Студентски радови

Mr Ranka M. Gajić, asistent

Diplomirala (1988). i magistrirala (2003.) na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, iz oblasti Urbanizma i Prostornog planiranja.

- Diplomski rad: "Komparativna Analiza Muzike i Arhitekture (primer: Projekat kapele za ispraćaj na groblju na Bežanijskoj Kosi u Beogradu).

- Magistarska teza: "Istraživanje odnosa parcelacije i fizičke strukture grada u postupku rekonstrukcije centralne zone".

Na Saobraćajnom fakultetu u Beogradu radi od 1997.g, najpre u zvanju asistenta pripravnika, zatim asistenta.

Oblasti istraživanja i interesovanja

Urbanizacija, Urbanističko planiranje, Održivi razvoj gradova, Ugradnja ideja održivog razvoja u domaću urbanističku praksu sa fokusom na morfološki aspekt održivog korišćenja zemljišta

U toku je izrada doktorske disertacije pod radnim naslovom: Preporuke za održivo korišćenje gradskog zemljišta sa stanovišta morfološkog aspekta za slučaj otvorenog stambenog bloka na primeru Novog Beograda".

Stručno angažovanje

• Od 2004. godine Sekretar predsedništva Društva Urbanista Beograda.
  • Učestvovala kao izvestilac u radu žirija za arhitektonsko-urbanističke konkurse za značajne lokacije u Beogradu (Slavija, 2004; Terazijska Terasa, 2007.)
  • Član tima Društva Urbanista Beograda za izradu "Stručno-kritičke analize dosadašnjih urbanističkih rešenja za područje Savskog amfiteatra u Beogradu" (2007.)
  • Od 2008. godine član ISOCARP-a (International Society of City and Regional Planners).
  • Kao član komisije za unapređenje struke sarađivala u organizaciji 4 simpozijuma iz oblasti urbanizma kao i u uređivanju i recenziji njihovih zbornika radova.

Reference

[1]Gajić R., Andrejević I., Đurović V., Saobraćaj u Savremenim Konceptima Razvoja Gradova, Drugi kongres o saobraćaju "Dugoročni Razvoj Saobraćaja Jugoslavije", izdato u okviru časopisa "Tehnika" br.54 (1999), st.169-171, Beograd, 1999.

[2] Bogdanović R., Gajić R., Lokalna Agenda 21 - Marketing, Menadžment ili Planiranje?, stručno-naučno savetovanje: "Urbani Menadžment, Urbani Marketing i Preduzetništvo u Funkciji (Kvalitativnog) Razvoja Urbanih Aglomeracija", zbornik radova, st.33-45, UUS i Ministarstvo Urbanizma i Građevina, Beograd, 2001.

[3] Gajić R., Zelenilo, Slobodne Površine i Parkiranje u Centru Grada - Problemski Aspekti Rekonstrukcije Zatvorenog Bloka, zbornik radova sa savetovanja "Planiranje i Realizacija Infrastrukture", st.239-247, UUS, Beograd, 2004

[4] Gajić R., Parcelacija i fizička struktura grada - primeri rekonstrukcije, Monografija, Zadužbina Andrejević, edicija "Posebna izdanja", Beograd, 2004. (izdavanje monografije pomogli: Ministarstvo nauke i zaštite životne sredine Republike Srbije, Urbanistički Zavod - Beograd, Gradski Sekretarijat za Urbanizam - Beograd i Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju - Beograd)

[5] Gajić R., Rekonstrukcija zatvorenog bloka u centru grada - aspekt održivog razvoja, pomoćni udžbenik, Univerzitet u Beogradu, Saobraćajni fakultet, Beograd, 2005.

[6] Gajić, R., Batarilo, S., Kontekst Urbanog Ambijenta - Korak ka Metodologiji, zbornik radova sa simpozijuma "Urbani Dizajn", st.33-46, DUB i UUZ, Bgd 2005.

[7] Gajić R., Dimitrijević-Marković, S., Upravljanje Razvojem Novog Beograda u Procesu Tranzicije, zbornik radova sa simpozijuma "Rekonstrukcija i Revitalizacija Grada", st.461-474, DUB, Beograd, 2006.

[8] Gajić R., Dimitrijević-Marković, S., Managing Integartion and Disintegartion Processes in the Modern Urbanism Settlements - the Case of New Belgrade, 42 ISoCaRP International Planning Congress "Cities between Integration and Disintegration: Opportunities and Challenges", zbornik radova na CD-u (samo radovi koji su izlagani na kongresu), Istanbul, Turska 2006. (i na http://www.isocarp.net/Data/case_studies/748.pdf)

[9] Bodanović, R., Gajić R., Education on How to Improve Public Space - Urban Design Framework, zbornik radova, The International Conference CSAAR 2006. "Changing Trends in Architectural Design Education: Sharing Experiences and Building Partnerships across the Mediterranean Rim", st.589-603, izd. CSAAR- The Center for the Study of Architecture in the Arab Region, Rabat, Maroko, 2006.

[10] Gajić R. Introducing Sustainability in Contextual Visioning, 43 IsoCaRP International Planning Congress "Urban Trialogues; co-productive ways to relate visioning and strategic urban projects", zbornik radova na CD-u (samo radovi koji su izlagani na kongresu), Antwerp, Belgium, 19-23.septembar 2007. (i na http://www.isocarp.net/Data/case_studies/985.pdf)

[11] Gajić R. Parametri Održivog Korišćenja Gradskog Zemljišta, zbornik radova sa simpozijuma "Nova urbanost /intergacija – dezintegracija grada", st.191-206, DUB, Beograd, 2008.

Najznačajniji projekti

[1] Održivi razvoj i uređenje banjskih i turističkih naselja u Srbiji, 2008-2010

[2] Promocija održivog urbanog stila života, 2007-2008

[3] Unapređenje prakse učešća javnosti u okviru prostornog i urbanističkog planiranja u Srbiji u vezi sa pitanjima životne sredine, 2006-2007