Naziv predmeta: Interkonekcija telekomunikacionih mreža
Nastavnik ili nastavnici: Aleksandra M. Kostić-Ljubisavljević
Status predmeta: izborni
Broj ESPB: 7
Uslov: Osnovna znanja o telekomunikacionim mrežama i servisima
Cilj predmeta
Osposobljavanje studenata za istraživanja i primenu savremenih koncepata interkonekcije telekomunikacionih mreža.
Ishod predmeta
Studenti će poznavati savremene principe interkonekcije telekomunikacionih mreža, biće dobro upoznati sa tehničkim, regulatornim i tehno-ekonomskim aspektima interkonekcije, znaće da tačno formulišu probleme,osmisle istraživanja, analiziraju rešenja i predlože odluku o izboru optimalnog koncepta interkonekcije u konkretnom slučaju.
Sadržaj predmeta
Osnovni koncepti interkonekcije telekomunikacionih mreža. Interkonekciji naredne generacije telekomunikacionih mreža. Interkonekcija fiksnih mreža. Interkonekcija fiksnih i mobilnih mreža. Interkonekcija mobilnih i mobilnih mreža. Terminiranje u telekomunikacionu mrežu. Tarifiranje interkonekcije. Regulativa u oblasti interkonekcije telekomunikacionih mreža.
Preporučena literatura
1.    J. Duato, S. Yalamanchili, L. Ni, Interconnection Networks, An Engineering Approach, Morgan Kaufmann Publishers, 2003.
2.    R. Dewenter, J.Haucap, eds. Access Pricing: Theory And Practice, Elsevier, 2007
3.    OECD 2004, Access Pricing In Telecommunications,
4.    E. Noam, Interconnecting the Network of Networks, MIT Press, 2001.
5.    W.J. Dally, B. Towles, Principles and practices of interconnection networks, Morgan Kaufmann, 2004.
6.    www.itu.int
7.    www.ictregulationstoolkit.org
8.    Časopisi: IEEE Network, IEEE J. on Selected Areas in Communications, IEEE Communications Magazine, IEEE/ACM Transactions on Networking, Telecommunication Systems, Telecommunication Policy
Broj časova  aktivne nastave:
Predavanja: 3
Studijski istraživački rad: 3
Metode izvođenja nastave
predavanja ex katedra, studije slučaja
Ocena  znanja (maksimalni broj poena 100)
Usmeni ispit 50,
Prezentacija projekta 30,