Naziv predmeta: Modeli upravljanja kvalitetom u logistici

Nastavnik ili nastavnici (prezime, srednje slovo ime): Milorad J. Kilibarda

Status predmeta: Izborni

Broj ESPB : 7

Uslov : Određeni kursevi iz kvaliteta i logistike

Cilj predmeta:

Cilj predmeta je da se studenti upoznaju sa najznačajnijim modelima i pristupima upravljanja kvalitetom, te da se osposobe za primenu i razvoj konkretih modela na području logističkih usluga, procesa i sistema.

Ishod predmeta

Nakon završenog kursa studenti će biti osposobljeni da:

• istražuju, analiziraju i modeliraju zahteve i atribute kvaliteta logističkih usluga, procesa i sistema,
  • primenjuju postojeće i razvijaju nove modele i pristupe upravljanju kvalitetom u logistici;
  • mere i prate kvalitet u različitim logističkim sistemima i lancima snabdevanja;
  • prate i prenose nova naučna, teorijska i praktična dostignuća iz oblasti kvaliteta i logistike.

Sadržaj predmeta

Teorijsk a nastava : Teorijska razgraničenja i različiti pristupi upravljanju kvalitetom; TQM modeli i primena u logistici; modeli poslovne izvrsnosti u logistici; benčmarking analiza i odlučivanje; modeli odlučivanja o kvalitetu logističkih usluga; modeli upravljanja kvalitetom logističkih procesa; metodologija Lean Six sigma u logistici i lancima snabdevanja; QFD metoda; modeli merenja zadovoljstva korisnika logističkih usluga; merenje i praćenje ključnih inidkatora logističkih performansi; upravljanje troškovima kvaliteta; modeli integrisanih menadžment sistema kvaliteta;

Praktična nastava : Samostalan istraživački rad, seminari, studije slučaja,

Preporučena literatura

1. James M. Lean Six Sigma for Supply Chain Magagement, McGraw-Hill, 2007
  2. Foster S.T. Managing quality: Integrating the Supply Chain, Prentice Hall, 2007
  3. Kilibarda M., Zečević S., Upravljanje kvalitetom u logistici, Saobraćajni fakultet, Beograd, Srbija, 2008.
  4. Pasuraman A. Bery L. L., Marketing Services: Competing Through Quality, Free Press, New York, USA, 2004.
  5. Časopisi: Total Quality Management and Business Excellence; Transportation Research. Part E: Logistics and Transportation Review; Naval Research Logistics; International Journal of Logistics: Research and Applications; Journal of Business Logistics; International Journal of Logistics Management; International Journal of Physical Distribution and Logistics Management; Supply Chain Management. An International Journal; Journal of Service Management .

Broj časova aktivne nastave:

predavanja:

Studijski istraživački rad:3

Metode izvođenja nastave: predavanja ex-katedra, studijski istraživački rad, prezentacije i studije slučaja.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

aktivnost u toku nastave - 10, seminarski radovi - 30, usmeni ispit - 60.