Назив предмета: Контрола летења 4

Наставник или наставници : Бабић Ј. Обрад, Тошић С. Вoјин

Статус предмета:  изборни

Број ЕСПБ: 7

УсловПредзнање из области ваздушног саобраћаја и квантитативних метода, уз сагласност предметног наставника

Оспособљавање студената за развој метода за анализу и моделирање процеса у контроли летења

По завршетку курса студент ће бити оспособљен да унапређује и даље развија методе за анализу и моделирање процеса у контроли летења.

Организација ваздушног простора (мрежа путева, секторизација). Регулација токова саобраћаја (избор руте, рерутирање, капацитет, кашњење). Комплексност саобраћаја. Радно оптерећење контролора летења. Свесност ситуације.Безбедност, анализа ризика, управљање ризиком. Фактор човек у контроли летења.

Препоручена литература

Transportation Research; Transportation Planning and Technology; Transportation Science; ЕUROCONTROL пројекти, ICAO документа, Air Traffic Control Quarterly, ATM R&D Seminar Proceedings, ICRAT Proceedings

Број часова  активне наставе

предавања:

- предавања;

- самостални семинарски рад.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

семинарски рад    -    50  и    писмени испит     -   50