Назив предмета: Техника возова великих брзина

Наставник или наставници: Аврамовић Ж. Зоран

Број ЕСПБ: 7

Услов: нема посебних услова

Циљ овог предмета је научно овладавање знањима из области технике возова великих брзина. Основни значај предмета за овај студијски програм огледа се у томе што возови великих брзина представљају основи правац развоја железнице.

Неопходност усвајања знања из области најсавременијих решења возова великих брзина гарантује добру основу за успешан научно-истраживачки рад.

Техничке карактеристике возова великих брзина. Техничке карактеристике магнетно-левитационих гарнитура. Перформансе гарнитура. Системи за аутоматско вођење возова и управљање саобраћајем. Рачунарски и телекомуникациони системи. Сигнализација за возове великих брзина. Сигурносни системи за обезбеђивање трасе. Аутоматизација вођења возова, слеђења и управљања кретањем возова. Стабилна електроенергетска постројења вуче возова. Вучни електромотори. Линерни мотори.

Препоручена литература

Најновији бројеви часописа из ове области

Број часова  активне наставе

предавања:

Рачунске, лабораторијске вежбе, предавања ех-катедра и студијски истраживачки рад

Оцена  знања (максимални број поена 100)

семинарски радови - 50, усмени испит - 50