Naziv predmeta Analiza vremenskih serija
Naziv predmeta na engleskom jeziku  Time Series Analisys
Broj ESPB  7
Ime profesora  Milorad Stanojević
Cilj predmeta  Vremenske serije igraju važnu ulogu pri posmatranju ponašanja sistema.
Na osnovu analize vremenskkih serija mogu relizovati adekvatni modeli za predviđanje.Studenti će biti upoznati sa metodama koje se korist pri analizi vremenskih serija za različite procese. Biće upoznati za fazama koje su neophodne za realizaciju modela za predviđanje vremenskih serija. Pose polaganja ovog ispita studenti će biti u stanju da relizuju modele predviđanja u svojoj struci.
Preduslovi za pohađanje predmeta
Sadržaj  Modeli vremenskih serija. Predstavljanje vremenskih serija. Metode analize
vremenskih serija. Predviđanje. Analiza i estimacije grešaka predviđanja.
Stacionarni procesi. Modeli AR(p), MA(q), ARMA(p,q).
Nestacionarni procesi. Modeli ARIMA(p,d,q).
Sezonski procesi. Modeli AR(Ps), MA(Qs), ARMA(P,Q)s. Opšti multiplikativni sezonski modeli ARIMA(p,d,q)x(P,D,Q)s.
Modeliranje vremenskih serija (identifikacija, estimacija, dijagnostička provera).
Predviđanje.
Spektralna teorija vremenskih sereija.
Harmonijska analiza i Kalmanovo filtriranje u analizi vremenskih serija.
Preporučena literatura  [1] G.P.E. Box and G. M. Jenkins (1976), TIME SERIES ANALYSIS forecasting and control, HOLDEN-DAY, San Francisco.
[2] R.G. Brown, Smoothing, Forecasting and Prediction of Discrete Time (1963), PRENTICE-HALL, London.
[3] M. Kendall, Time Series (1981), Prevod na ruski jezik, Moskva.
[4] D. R. Brillinger, Time Series: data analysis and theory(1980), Prevod na ruski jezik, Moskva.
Metode izvođenja nastave  Na tabli, slajdovi (prezentacije)
Način provere znanja i ocenjivanja  Semenarski radovi, usmeni

Naziv predmeta Analiza vremenskih serija
Naziv predmeta na engleskom jeziku  Time Series Analisys
Broj ESPB  7
Ime profesora  Milorad Stanojević
Preduslovi za pohađanje predmeta
vremenskih serija. Predviđanje. Analiza i estimacije grešaka predviđanja.
Stacionarni procesi. Modeli AR(p), MA(q), ARMA(p,q).
Nestacionarni procesi. Modeli ARIMA(p,d,q).
Predviđanje.
Spektralna teorija vremenskih sereija.
Harmonijska analiza i Kalmanovo filtriranje u analizi vremenskih serija.
[3] M. Kendall, Time Series (1981), Prevod na ruski jezik, Moskva.
Metode izvođenja nastave  Na tabli, slajdovi (prezentacije)
Način provere znanja i ocenjivanja  Semenarski radovi, usmeni