XI Simpozijum sa međunarodnim učešćem: ''Veštačenje saobraćajnih nezgoda i prevare u osiguranju''

Zlatibor, 05-08. april 2012.

CILj SIMPOZIJUMA

XI Simpozijum vezan za veštačenje saobraćajnih nezgoda i prevare u osiguranju se organizuje u cilju predstavljanja i prenošenja novih naučnih znanja i iskustava u ovoj oblasti, kao i u cilju zauzimanja stavova važnih za analizu saobraćajnih nezgoda.

Osnovana je Komora sudskih veštaka Srbije (u daljem tekstu Komora), pa će na XI Simpozijumu o saobraćajno-tehničkom veštačenju biti predstavljeni ciljevi, kratkoročni i dugoročni plan i program rada ’’Komore’’.

Pristup izradi Nalaza i mišljenja veštaka podrazumeva odvajanje važinih od nevažnih (nebitnih) činjenica, a važno je i objašnjenje uočenih detalja na način koji je lako i nedvosmisleno razumljiv Sudu i strankama u postupku (odnosno licima koja ne poseduju posebna znanja iz oblasti saobraćajnotehničkog veštačenja).

Specifični primeri Nalaza i mišljenja veštaka se pojavljuju retko, a kada se pojave pred veštaka postavljaju problem sa kojim se prethodno obično nije susretao. Posebno su značajni problemi čije rešavanje zahteva i saobraćajno-tehnički i pravni pristup. Predviđeno je da se na XI Simpozijumu o saobraćajno-tehničkom veštačenju analiziraju i rešenja specifičnih problema koji se pojavljuju prilikom izrade Nalaza i mišljenja veštaka.

Pored nejednakosti vezanih za izražavanje stavova veštaka, uočene su nejednakosti vezane za analizu opasne situacije. U cilju zauzimanja jedinstvenog stava vezanog za izražavanje stavova veštaka i za analizu opasne situacije, predviđeno je da se na XI Simpozijumu o saobraćajnotehničkom veštačenju posebno vreme posveti načinu izražavanja stavova veštaka i analizi opasne situacije.

Analiza saobraćajne nezgode podrazumeva analizu uzroka i okolnosti pod kojima se saobraćajna nezgoda dogodila i pod kojima bi saobraćajna nezgoda mogla biti izbegnuta. Analiza saobraćajne nezgode zahteva i zauzimanje stava vezanog za obaveze učesnika u saobraćaju, a što je često ’’saobraćajno-tehničko’’ i ’’pravno pitanje’’. Veštak je u obavezi da da Nalaz i mišljenje sa saobraćajnotehničkog aspekta. Granica između pravnog i saobraćajno-tehničkog aspekta je jasna i lako je uočljiva, ako se prilikom izrade saobraćajno-tehničkog veštačenja koriste raspoloživa znanja iz oblasti drumskog saobraćaja. Analiza pitanja vezanih za ’’nadležnosti’’ veštaka saobraćajno-tehničke struke i ’’pravna pitanja’’ je obimna i zahteva dosta vremena, pa je iz tog razloga predviđeno da se na XI Simpozijumu otvori pitanje razlike i sličnosti ’’saobraćajno-tehničkog aspekta’’ i ’’pravnog pitanja’’.

Primena savremenih softverskih alata u analizi saobraćajnih nezgoda je prisutna i na prostorima Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Hrvatske. Kako primena i način rada savremenih softverskih alata namenjenih za analizu saobraćajnih nezgoda nisu poznati u dovoljnoj meri na prostorima ovih država, to su zloupotrebe u primeni ovih programa sve češće.

Analiza saobraćajne nezgode (Izrada Nalaza i mišljenja veštaka) mora biti tačna. Greške u Nalazu i mišljenju veštaka dovode do komplikovanja postupka (sudskog, ali i vansudskog). Posebno upečatljiva odstupanja su uočena u oblasti izrade Nalaza i mišljenja veštaka za potrebe naplate štete. Prevare u osiguranju su često praćene Nalazom i mišljenjem veštaka u kome je navedena tvrdnja da se saobraćajna nezgoda ’’zaista dogodila’’. Ovakav propust veštaka je neophodno na odgovarajući način sprečiti, ali je neophodno i upoznati veštaka sa greškom, obzirom da ovakve Nalaze često potpisuju isti veštaci. U tom smislu, predviđeno je da na XI Simpozijumu o saobraćajno-tehničkom veštačenju budu obrađene teme vezene za prepoznavanje prevara u osiguranju i primenu odgovarajućih mera za sprečavanje prevara.

RADOVI IZ OBLASTI

1. ’’Saobraćajno-tehničko pitanje’’, ’’pravno pitanje’’ i granica između saobraćajno-tehničkog i pravnog pitanja;
2. Uzroci saobraćajnih nezgoda i opasna situacija;
3. Uticaj reagovanja na propust učesnika nezgode;
4. Način izražavanja stavova veštaka i propusti učesnika saobraćajne nezgode;
5. Primena savremenih softverskih alata za analizu saobraćajnih nezgoda;
6. Prepoznavanje pokušaja prevare u osiguranju (materijalne i nematerijalne štete);
7. Modeli sprečavanja prevare u osiguranju (materijalne i nematerijalne štete);
8. Modeli saradnje subjekata u cilju zaštite osiguravača.

INFORMACIJE O SMEŠTAJU

Prijavljivanje se vrše kod:
Traffic Safety Group d.o.o., Beograd,
Vojvode Stepe 459d,
tel +381 (65) 3333387 +381 (64) 8597900,
e-mail: Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli

Napomena: prijavljivanje se vrši putem  e-mail adrese ili pozivom na jedan od navedenih brojeva telefona.

Simpozijum će biti održan u periodu od 05. do 08. aprila 2012. godine u hotelu Palisad na Zlatiboru.

Cena kotizacije u Hotelu Palisad sa BTO je:

3 noćenja A1/1-21.150 RSD A1/2-19.800 RSD
3 noćenja B1/1-25.600 RSD B1/2- 23.000 RSD
2 noćenja A1/1-17.800 RSD A1/2-16.900 RSD
2 noćenja B1/1-20.750 RSD B1/2- 19.000 RSD
1 noćenje A1/1-14.450 RSD A1/2-14.000 RSD
1 noćenje B1/1-15.900 RSD B1/2- 15.000 RSD

U okviru pansiona, prva usluga je večera
(05.04.2012), završna usluga je ručak
(08.04.2012).

Cena kotizacije bez noćenja je 10.000 RSD
Cena kotizacije + sv. večera je 11.500 RSD

KOTIZACIJA uključuje:
1. PANSION u Hotelu Palisad sa BTO
2. Koktel dobrodošlice,
3. Svečana večera sa muzičkim programom bez pića,
4. Zbornik radova,
5. Prisustvovanje svim izlaganjima i učešće u radionici,

Uplata kotizacije se vrši na žiro račun  165-17541-93 Hypo Alpe Adria Banka, Traffic Safety Group d.o.o., Beograd

PROGRAM SIMPOZIJUMA

Četvrtak, 05. April

18:00-20:00    PRIJAVA I REGISTRACIJA UČESNIKA XI SIMPOZIJUMA;
18:00-20:00 PRIJAVLJIVANJE ZA ’’KOMORU’’

PETAK, 06. APRIL

08:30-10:00 PRIJAVA UČESNIKA I REGISTRACIJA
08:30-10:00 PRIJAVLJIVANJE ZA ’’KOMORU’’