Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Matematičko modeliranje transportnih mreža

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 5 ESPB

Status predmeta: obavezni

Uslov: Analiza transportnih mreža, Operaciona istraživanja

Cilj predmeta

Cilj predmeta je da studentima proširi postojeće znanje o pojmovima transportnih mreža. Takođe se teži i osposobljavanju studenata za uočavanje problema na transportnim mrežama i razvoju matematičkih modela.

Ishod predmeta

Po završetku kursa student će biti sposoban da:

1. izvrši optimalno rutiranje saobraćajnog sredstva kroz mrežu primenom usvojenih heurističkih i metaheurističkih algoritama,
  2. izvrši analizu odlučivanja u saobraćajnim sistemima,
  3. razvije matematičke modele odlučivanja na transportnim mrežama.

Najbolji student će:

• rešavati probleme rutiranja i dispečiranja na mrežama pri različitim uslovima ili u realnom vremenu,
  • uspešno primenjivati Sisteme za podršku u odlučivanju na raznorodne saobraćajne probleme.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava sadrži sledeće nastavne jedinice:

Problemi rutiranja i dispečiranja u distributivnim, urbanim i međugradskim transportnim sistemima. Dispečiranje saobraćajnih sredstava i osoblja u realnom vremenu. Dispečiranje u uslovima neizvesnosti. Usaglašavanje prostorno-vremenskih zahteva sa transportnim kapacitetima. Sistemi za podršku odlučivanju. Heuristički i metaheuristički algoritmi za rešavanje zadataka kombinatorne optimizacije.

Praktična nastava:

Na vežbama se rade zadaci iz metodskih jedinica pobrojanih u okviru teorijske nastave uz upotrebu korisničkih softvera.

Literatura

1. M.Bell, Transportation Networks: Recent Methodological Advances, Pergamon Press, 1999.
  2. M. Bell, G.H., Iida, Transportation Network Analysis. John Wiley & Sons, 1997.
  3. C. Courcoubetis, R. Weber, Pricing Communication Networks, Wiley, Chicester, 2003.
  4. P. Mirchandani, R. Francis, Discrete Location Theory, John Wiley & Sons, 1990.
  5. D. Teodorović, Transportne mreže, Univerzitet u Beogradu Saobraćajni fakultet, Beograd, 2007.
  6. Časopisi: Networks, Transportation Science, Transportation Research, Transportation Planning and Technology, European Journal of Operational Research, IEEE/ACM Transactions on Networking, IEEE Network.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja ex-katedra, vežbe, seminarski radovi

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: