Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Primena satelitske navigacije u vodnom saobraćaju

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: obavezni

Uslov: Poznavanje materije koja se predaje u okviru predmeta
             Navigacija u vodnom saobraćaju

Cilj predmeta

Cilj predmeta je da se studenti upoznaju sa osnovnim pojmovima navigacije u vodnom saobraćaju. U okviru satelitske navigacije studenti će moći da se upoznaju sa nizom naučnih disciplina čiji je predmet izučavanja teoretska razrada postojećih i novih metoda vođenja broda i faktora koji utiču na njegovo kretanje uz korišćenje raspoložive navigacione opreme.

Ishod predmeta

Sudenti će nakon završetka kursa biti sposobni da:

• izvrše uporednu analizu klasičnog vođenja broda u pomorskom i rečnom saobraćaju sa novom tehnologijom satelitske navigacije;
  • izvrše analizu osnovnih elemenata plovnih puteva; koriste elektronsku kartu uz primenu postojećih priručnika i oglasa;
  • koriste stručnu literaturu iz ove oblasti;
  • definišu i koriste neophodna tehnička sredstva za pozicioniranje, vođenje broda i elektronsku kartu.

Najbolji studenti bi nakon završenog kursa trebalo da dimenzionišu i definišu osnovne elemente za izradu elektronskih karat pojedinih regiona.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Određivanje pozicije broda i drugih navigacionih elemenata u rečnoj, terestričkoj, astronomskoj i elektronskoj navigaciji. Loksodroma i ortodroma. Osnovni pojmovi o elektronskoj navigaciji (prostiranje elektromagnetnih talasa, radiogoniometrija, radarska i hiperbolična navigacija).

Zemljini veštački sateliti i primena satelita u navigaciji. Aktuelna situacija u razvoju satelitske navigacije. Satelitski navigacioni sistemi GPS i GLONASS. Odnos satelitske navigacije prema drugim sistemima (EUROFIX). Politika razvoja u USA, Rusiji i drugim zemljama. Uloga Evropske unije u razvoju satelitskih sistema u okviru Evropske unije (GNSSI-Egnos, GNSSII-Galileo)

Elektronske navigacione karte, osnovni pojmovi i primena. Primena satelitske navigacije u pomorskom i rečnom saobraćaju, kao u lukama i pristamništima.

Praktična nastava:

Praktična nastava obuhvata računske i laboratorijske vežbe.

1. Z. Hrle, Osnovi navigacije I, skripte, Saobraćajni fakultet, Beograd, 1966.,
  2. Z. Hrle, D. Pjevčević, A. Radonjić, Sistemi elektronske navigacije u vodnom saobraćaju, Saobraćajni fakultet, Beograd, 2006.,
  3. Z. Hrle, A. Radonjić, D. Pjevčević, Primena elektronske navigacije u vodnom saobraćaju, Saobraćajni fakultet, Beograd, 2007.,
  4. M. Rašković, Terestrička i elektronska navigacija, Fakultet za pomorstvo, Kotor, 2001.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

Program predmeta omogućava da se pojedine tematske celine obrade putem predavanja ehkatedre, računskih i laboratorijskih vežbi, timske prezentacije.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: