Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Metode za određivanje tehničko-eksploatacionih osobenosti brodova

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: Poznavanje materije koja se predaje u okviru predmeta: Plovna prevozna sredstva I, Plovna prevozna sredstva II i Teorija kretanja brodova i brodskih sastava

Cilj predmeta

Upoznavanje studenata sa eksperimentalnim ispitivanjima tehničko-eksploatacionih osobenosti brodova i definisanjem metoda za proračunavanje prevoznih učinaka brodova na osnovu ekspermentalnih ispitivanja.

Ishod predmeta

Po završetku kursa student će biti sposoban da razume i upozna vrste eksperimentalmih ispitivanja tehničko-eksploatacionih osobenosti brodova i primenu rezultata ispitivanja za definisanje metoda za proračunavanje prevoznih učinaka brodova:

1. eksperimentalna ispitivanja plovidbenih propulzionih i energetskih osobenosti brodova, 2. ispitivanje samohodnih motornih brodova, 3. ispitivanje tegljenih sastava rečnih brodova, 4. ispitivanje potiskivanih sastava rečnih brodova.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Eksperimentalna ispitivanja tehničko-eksploatacionih osobenosti savremenih osobenosti (ispitivanje modela brodova u istraživačkim bazenima i ispitivanje izgrađenih brodova na plovnom putu).

Program ispitivanja tehničko-eksploatacionih osobenosti brodova na plovnom putu (teretni brodovi bez sopstvenog pogona, brodovi tegljači, brodovi potiskivači, samohodni terteni brodovi - motorni teretnjaci i putnički brodovi, povorke tegljenih, odnosno sastavi potiskivanih teretnjaka).

Načini merenja tehničko-eksploatacionih osobina brodova (brzina plovidbe, broj obrtaja propelerskih vratila, snaga na propelerskom vratilu, vučna sila tegljača, potiskujuća sila potiskivača, potrošnja goriva broda, efekat vučne sile - vučni dijagram).

Određivanje potiskujuće sile broda potiskivača. Efekat potiskujuće sile.

Metode za obračunavanje prevoznih učinaka pri plovidbi savremenih motornih teretnjaka, tegljenih i potiskivanih sastava.

Praktična nastava:

računske vežbe, projektni zadaci, rad u laboratoriji, stručna praksa na savremenim brodovima Dunavske plovne mreže.

Literatura

1. V. Čolić,  Prevozni učinci brodova dunavske plovne mreže,Saobraćajni fakultet u Beogradu, 1998.
  2. V. Čolić, K. Vukadinović, Istraživanje veličine otpora pri providbi dunavskih teretnih brodova,  Saobraćajni fakultet u Beogradu, 2004.
  3. V. Čolić,  Istraživanje propulzionih, vučnih i energetskih osobenosti dunavskih brodova tegljačae,  Saobraćajni fakultet u Beogradu, 2005.
  4. V. Čolić, Istraživanje plovidbenih, prevoznih, energetskih i propulziono-potisnih osobenosti dunavskih brodova potiskivača Saobraćajni fakultet Univerziteta u Beogradu, 2006.
  5. V. Čolić, Program ispitivanja tehničko-eksploatacionih osobenosti rečnih brodova u funkciji poboljšanja kvaliteta prevozne usluge, Tehnika - deo: Saobraćaj, br. 3, 2005.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja eh-katedra, vežbe, projektni zadaci, rad u laboratoriji, stučna praksa na terenu.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: