Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Kvantitativne menadžment metode u transportu
                                i komunikacijama

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: Operaciona istraživanja na Osnovnim akademskim studijama

Cilj predmeta

Upoznavanje studenata sa složenim modelima Operacionih istraživanja primenljivim na upravljanje saobraćajnim i transportnim sistemima. Osposobljavanje studenata za prepoznavanje potreba za optimizacijom i primenom optimalnih rešenja pri odlučivanju u transportu i komunikacijama.

Ishod predmeta

Svaki student će se osposobiti za:

• analizu odlučivanja u saobraćajnim sistemima,
  • određivanje tipa matematičkog modela i razvoj modela za složene optimizacione zadatke,
  • rešavanje složenih zadataka primenom Linearnog, Celobrojnog i Dinamičkog programiranja,
  • vršenje analize osetljivosti rešenja na promene ulaznih parametara.

Najbolji studenti će se osposobiti da koristeći Sisteme za podršku odlučivanju donose i primenjuju dobre odluke.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Formulacija i rešavanje složenih zadataka Linearnog, Celobrojnog i Dinamičkog programiranja. Analiza osetljivosti. Ekonomska interpretacija dualnih promenljivih i ograničenja.

Zadaci raspoređivanja radnika i resursa. Kratkoročno i dugoročno planiranje finansija. Dinamički modeli. Upravljanje zastojima na putnim i komunikacionim mrežama.

Sistemi masovnog opsluživanja (SMO) u praksi. Prikupljanje i testiranje podataka. Simulacija SMO i optimizacija mera performansi upotrebom korisničkog softvera. Ekonomska analiza SMO. Primeri višefaznih sistema masovnog opsluživanja u praksi.

Primena Matričnih igara u tarifiranju.

Analiza odlučivanja. Modeliranje odlučivanja u prisustvu neizvesnosti modelima drva odlučivanja. Sistemi za podršku odlučivanju pri upravljanju zalihama, prognozi potražnje, izgledu terminala.

Višekriterijuma analiza i optimizacija.

Praktična nastava:

Na vežbama se rade zadaci iz metodskih jedinica pobrojanih u okviru teorijske nastave uz upotrebu korisničkih softvera.

Literatura

1. R.K. Ahuja, M.M.H. Seref, W.L. Winston, Developing Spreadsheet-Based Decision Support Systems, Dynamic Ideas, 2007.,
  2. C. F. Daganzo, Fundamentals of Transportation and Traffic Operations, Pergamon, 1997.,
  3. J.A.Jr. Lawrence, B.A. Pasternak, Applied Management Science: A Computer-Integrated Approach for Decision Making, John Wiley and Sons, Inc. 1998.,
  4. S. Vukadinović, Masovno opsluživanje, Naučna knjiga, Beograd, 1988.,
  5. W.L. Winston, S.C. Albright, Practical Management Science, Duxbury Press, Wadsworth, Inc., 2001.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja ex-katedra, vežbe

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: