Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Telekomunikacioni saobraćaj

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Proučavanje opšte problematike telekomunikacionog saobraćaja kroz teorijske modele i metodologije prihvaćene u inženjerskoj praksi.

Ishod predmeta

Na ovom nivou proučavanja telekomunikacionog saobraćaja stiču se teorijska znanja o svojstvima telekomunikacionog saobraćaja i delatnosti koja se pod tim podrazumeva. Student se osposobljava da samostalno odabira i koristi proučavane metode i modele, kao i da vrše proračune saobraćajnih i parametara. Takođe, student je obučen da na bazi postavljenog zadatka prepozna probleme i samostalno ih razreši korišćenjem selektovanih ili u preporukama obrađenih metoda.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Uvod u saobraćajni inženjering. ITU preporuke. Saobraćajni koncepti. Funkcije raspodele tokova i kombinacije slučajnih promenljivih. Složenije raspodele tokova zahteva. Multidimenzionalni sistemi. Inženjering telekomunikacionih mreža. Modeli saobraćaja zavisnog u dugom opsegu. Složeniji modeli i mreže sistema sa čekanjem. Teorija merenja telekomunikacionog saobraćaja.

Praktična nastava:

Vežbe su sa numeričkim primerima, u računarskoj učionici se koriste razvijeni modeli za proračune.

Spisak literature

1. Pisana predavanja, radova nastavnika i odabranih autora,
  2. ITU-D, Handbook: Teletraffic Engineering, Study Group 2, Question 16/2, Revised June 2006.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

Nastava se izvodi eh-katedra, uz video prezentacije. Računske vežbe.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: