Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Deterministički modeli Operacionih istraživanja

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 4 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: Operaciona istraživanja na Osnovnim akademskim studijama

Cilj predmeta

Upoznavanje studenata sa složenim saobraćajnim optimizacionim zadacima, matematičkom formulacijom i određivanjem rešenja metodama Operacionih istraživanja. Osposobljavanje studenata za uočavanje potreba za optimizacijom i primenom optimalnih rešenja u saobraćajnoj praksi.

Ishod predmeta

Svaki student će se osposobiti za:

• izbor tipa matematičkog modela i razvoj modela za date optimizacione zadatke,
  • rešavanje složenih zadataka vršeći optimizaciju primenom Linearnog i Celobrojnog programiranja,
  • vršenje analize rešenja i osetljivosti rešenja na promene ulaznih parametara,
  • rešavanje zadataka vršeći optimizaciju primenom Nelinearnog programiranja,
  • uočavanje prednosti i nedostataka determinističkih modela Operacionih istraživanja.

Najbolji student će se osposobiti da predloži mere za primenu dobijenih rešenja i prati performanse saobraćajnih sistema.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Modeliranje praktičnih zadataka modelima Linearnog i Celobrojnog programiranja. Određivanje i analiza rešenja i analiza osetljivosti rešenja pomoću korisničkog softvera. Dualnost. Ekonomska interpretacija dualnih promenljivih.

Zadaci raspoređivanja radnika, pretovarno-transportnih sredstava i kontejnera. Dinamički modeli. Ublažavanje zagušenja na putnim mrežama. Upravljanje neravnomernim teretnim tokovima na mreži.

Nelinearno programiranje. Optimizacija funkcije jedne i više promenljivih bez ograničenja i sa ograničenjima. Primene u saobraćaju i transportu.

Praktična nastava:

Na vežbama se rade zadaci iz metodskih jedinica pobrojanih u okviru teorijske nastave uz upotrebu korisničkog softvera.

Literatura

1. C. F. Daganzo, Fundamentals of Transportation and Traffic Operations, Pergamon, 1997.
  2. G.D.Taylor, (ed.) Logistics Engineering Handbook, CRC Press, Taylor & Francis Group, 2008.
  3. S. Vukadinović, S. Cvejić, Matematičko programiranje, Univerzitet u Prištini, Priština, 1996.
  4. Winston, W.L., Operations Research: Applications and Algorithms. Duxbury Press, Wadsworth, Inc., 1994.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja ex-katedra, vežbe

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: