Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Komunikacioni sistemi u saobraćaju

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Sticanje teorijskih, stručnih i praktičnih  znanja iz oblasti telekomunikacionih tehnologija, sistema i mreža namenjenih savremenim saobraćajno-transportnim sistemima.

Ishod predmeta

Po završetku kursa studenti će biti osposobljen da, u zavisnosti od zahtevanih performansi, primene odgovarajući telekomunikacioni sistem za podršku funkcionisanja saobraćaja.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Telekomunikacioni sistemi i mreže i njihove potencijalne primene u saobraćaju i transportu. Primena javnih radio-difuznih sistemi (RDS, DAB) u saobraćaju. Javne mreže za mobilne komunikacije. Mobilne komunikacije za zatvorene grupe korisnika. Fiksne i mobilne bežične IP mreže. Virtuelne privatne mreže. Radio preko optike (ROF). Senzorske i ad-hoc mreže za praćenje i regulisanje saobraćaja. Sistemi namenjeni bezbednom odvijanju saobraćaja. Satelitski komunikacioni sistemi. Sistemi za pozicioniranje i navigaciju vozila. Namenske radio mreže za prenos podataka (MOBITEX, TETRA, TRAXYS, ARDIS, RICOCHET, ARRAY). Namenske komunikacije kratkog dometa u drumskom saobraćaju (DSRC). GSM-R - globalni sistem mobilnih komunikacija za primenu na železnici. Komunikacije u vazdušnom saobraćaju. Rečni informacioni servisi.

Praktična nastava:

Studije slučaja i interaktivne rdionice sa temema koje se obrađuju u okviru teorijskog dela nastave.

Literatura

1. M. A. Chowdhury, A. Sadek, Fundamentals of Intelligent Transportation Systems Planning, Artech House, 2003.,
  2. H. Lehpamer, RFID Desing Principles, Artech House, 2008.,
  3. J. Lavergant, M. Sylvain, Radio Wave Propagation: Principles and Techniques, Wiley, 2000.,
  4. B. McQuin, R. Schuman, K. Chen, Advanced Traveler Information Systems, Artech House, 2002.,
  5. W. Gosling, Radio Antennas and propagation: radio engineering Fundamentals, Newnes, 1998.,
  6. Odabrani članci iz časopisa IEEE Vehicular Technology Magazine.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja ex-katedra, vežbe, stručna praksa, interaktivne radionice, timske prezentacije

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: