Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Finansijski menadžment u transportu i komunikacijama

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Predmet ima za cilj sticanje najnovijih znanja iz oblasti finansijskog menadžmenta kao funkcionalne oblasti menadžmenta, upoznavanje i ovladavanje savremenim metodama i tehnikama koje se koriste u finansijskom menadžmentu, osposobljavanje studenata za primenu znanja iz finansijskog menadžmenta u procesu upravljanja saobraćajnim i komunikacionim organizacijama.

Ishod predmeta

Po završetku kursa student će biti sposoban da:

1. govori o finansijskom menadžmentu u transportu i komunikacijama kao oblasti proučavanja,
  2. razume finansijski menadžment u transportu i komunikacijama,
  3. primeni metode i tehnika finansijskog menadžmenta,
  4. definiše i analizira finansijsku funkciju i procese u preduzeću,
  5. planira i upravlja finansijskim aktivnostima u preduzeću.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Finansijska funkcija u preduzeću; Finansijski procesi; Aktivne i pasivne finansijske transakcije preduzeća; Finansijsko planiranje i analiza; Upravljanje sredstvima i izvorima sredstava; Načini finansiranja; Politika finansiranja; Kreditiranje; Lizing; Zajedničko ulaganje; Finansiranje putem hartija od vrednosti; Upravljanje novčanim tokovima; Upravljanje prihodima i troškovima; Finansijski informacioni sistem; Upravljanje finansijama; Sistem upravljanja finansijama u preduzeću; Planiranje finansijskih aktivnosti; Finansijska kontrola; Finansijsko izveštavanje i odlučivanje; Finansijski menadžment; Praćenje i kontrola finansijskih aktivnosti; Osnove računovodstva.

Praktična nastava:

Analiza studija slučaja, debate i izrada seminarskih radova i prezentacija iz teorijskih oblasti.

Literatura

1. N. Žarkić Joksimović, Finansijski menadžment - osnove i principi, Grafoslog, Beograd, 2003.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja ex-katedra, vežbe, interaktivne radionice, studije slučaja, debate, simulacije, timske prezentacije i sl.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: