Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Menadžment komunikacionih mreža i servisa

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Izučavanje sledećih  oblasti: filozofije održavanja mreža i servisa,  koncept upravljanja mrežom i servisima,, međunarodni standardi u oblasti upravljanja mrežama i servisima, principi upravljanja telekomunikacijama- TMN principi,  modeliranje upravljivih mrežnih resursa i baza podataka, protokoli, platforme za realizaciju upravljanja, novi alati u upravljanju mrežama i servisima, baze podataka, (Datawarehouse) automatizacija poslovnih procesa telekom operatora i ponuđača servisa, planiranje poslovnih procesa korišćenjem mape telekom procesa

Ishod predmeta

Svi studenti treba da znaju: koncepte održavanja i upravljanja komunikacionim mrežama i servisima, tipove organizacije održavanja i upravljanja, računarske platforme za upravljanje mrežama i servisima na pojedinim upravljačkim nivoima, osnovne standarde za ovu oblast.

Najbolji studenti treba da mogu da definišu procese i interakcije u upravljanju mrežama i servisima. Primenu odgovarajućih standarda na svakom upravljačkom nivou. kreiraju procese prema e-TOM mapi.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Filozofije održavanja mreža; Filozofija upravljanja mrežama i servisima; Osnovni principi upravljanja telekomunikacijama; Mreža za upravljanje telekomunikacijama-TMN; Modeliranje upravljivih mrežnih objekata; Primena -TMN  standardi i praksa; Uloga  Datawarehouse; Upravljanje servisima; Definisanje poslovnih procesa telekom operatora i ponuđača servisa; Planiranje poslovnih procesa korišćenjem Mape telekomunikacionih procesa (TOM , e-TOM); Uloga procesa u reorganizovanju telekom operatora (reinžinjering procesa).

Praktična nastava:

Definisanje upravljivih objekata u pojedinim elementima mreže, Korišćenje raspoloživih upravljačkih alata. Datawarehouse. Primeri uvođenja TMN u pojedine delove mreže. Modeliranje i testiranje aplikacija za upravljanje.

Spisak literature:

1. N. Gospić, W. Widl, D. Vučković, A. Kostin  Osnove upravljanja, telekomunikacijama, Saobraćajni fakultet i Akademska misao, Beograd, Srbija, 2004.,
  2. TM Forum: "TOM , e-TOM", www.tmforum.org,
  3. ITU preporuke serije M

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja ex-katedra, vežbe,  studije slučaja, debate, simulacije, timske prezentacije i sl.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: