Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Modeliranje u železničkom saobraćaju

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 7 ESPB

Status predmeta: Izborni

Uslov: Nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Osnovni zadatak predmeta je da studente osposobi za primenu i izradu različitih analitičkih i simulacionih modela u cilju optimizacije organizacije, tehnologije i kapaciteta u železničkom saobraćaju i transportu.

Ishod predmeta

Po završetku kursa svaki student trebalo bi da može da  analizira problem i opiše razloge i načine primene metoda za rešavanje problema  organizacije i tehnologije železničkog saobraćaja i da primeni određeni optimizacioni model. Najbolji studenti biće osposobljeni da prepoznaju i definišu problem i reše ga primenjujući analitičko i simulaciono modeliranje. Takođe, biće osposobljeni za bavljenje naučno-istraživačkim radom u ovoj oblasti, da prate i analiziraju naučno-stručnu literaturu, prepoznaju i primenjuju pozitivna rešenja iz prakse.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Analitičko modeliranje SMO u železničkom saobraćaju

Simulaciono modeliranje u železniučkom saobraćaju i transportu

Modeliranje železničkih sistema linearnim  i dinamičkim programiranjem

Savremene i napredne metode za modeliranje u železničkom saobraćaju

Praktična nastava:

Studenti se upoznaju sa načinima kreiranja modela železničkih sistema i sa kriterijumima za odabir metoda za rešavanje problema optimizacije u železničkom saobraćaju. Nastava se sastoji od izrade zadataka, kreiranja različitih modela i  izrade seminarskih radova-prezentacija iz oblasti primene savremenih metoda i modela u rešavanju železničke problematike. Studenti prepoznaju i formulišu probleme i zatim ih rešavaju koristeći gotove softverske alate.

Literatura

Mirko J. Čičak: Modeliranje u železničkom saobraćaju, Saobraćajni Fakultet i ŽELNID, Beograd, 2003.

Radenković B., Stanojević M. i Marković A. "Računarska simulacija", FON i SF, Beograd, 1999.

Mirko J. Čičak, Slavko M. Vesković: Modeliranje tehnologije i kapaciteta ranžirnih stanica,

Saobraćajni Fakultet, Beograd, 1992.

Mirko J. Čičak, Slavko M. Vesković, Snežana S. Mladenović: "Modeli za utvrđivanje kapaciteta železnice", Saobraćajni fakultet, Želnid, Beograd, 2002.

Hansen, I. A.; Pachl, J. (eds.): Railway Timetable & Traffic. Analysis - Modelling - Simulation. Eurailpress 2008

Časopisi:

Transportation Research; Yujor; Transportation Science; Operations Research Journal; Transportation Research Record

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja ex-katedra, vežbe, stručna praksa, izrada seminarskog rada i individualna prezentacija.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: