Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Vazduhoplovna pristaništa 3

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 5 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: Predznanje iz oblasti vazdušnog saobaćaja i kvantitativnih metoda
             uz saglasnost predmetnog nastavnika.

Cilj predmeta

Osposobljavanje studenata za korišćenje savremenih priznatih metoda za analizu i modeliranje procesa na vazduhoplovnim pristaništima.

Ishod predmeta

Po završetku kursa student će biti osposobljen da koristi metode za analizu i modeliranje procesa na vazduhoplovnim pristaništima.

Sadržaj predmeta

Pristanište, elemenat transportnog sistema: opslužno područje, izbor vida i aerodroma, intermodalnost. Vrednovanje lokacije: prepreke, postupci, upotrebljivost, uticaj na okolinu, namena površina i veza sa opslužnim područjem. Vazdušna strana: dužina PSS , kapacitet, kompleksnost saobraćaja, kašnjenje, upravljanje saobraćajem. Pristanišni kompleks: parking pozicije, opsluživanje aviona, tokovi i opsluga putnika i prtljaga, sekundarne aktivnosti.

Literatura

1. R. De Neufville, A. Odoni, Airport Systems- Planning, Design and Management, McGraw-Hill, New York, United States, 2002.,
  2. N.J. Ashford, H.P.M. Stanton, C.A. Moore, Airport Operations (2nd edition), McGraw-Hill, New York, United States, 1996.,
  3. Transportation Research, Transportation Planning and Technology, Transportation Science, TRR, EUROCONTROL projekti, ICAO dokumenta

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

• predavanja;
  • vežbe;
  • samostalni seminarski rad.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: