Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Saobraćajno transportno pravo - svetska iskustva

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: obavezni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Upoznavanje slušalaca sa osnovnim institutima prava, saobraćajno transportnog prava, grana saobraćaja, špedicije i osiguranja, kao i svetskim trendovima u saobraćajno transportnom pravu.

Ishod predmeta

Savlađivanje osnova regulative u oblasti saobraćaja i transporta. U okviru kursa je predviđena implementacija pravnih instituta u oblasti saobraćaja i transporta na praktičnu primenu - popunjavanje saobraćajno-transportnih ugovora, formulara, hartija od vrednosti i slično. Po završetku kursa student će biti sposoban da samostalno izrađuje ugovore iz oblasti saobraćaja i transporta, kao i da koristi rezultate komparativne analize prednosti i nedostataka domaćih i svetskih rešenja u saobraćajno transportnom pravu.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Uvod u pravnu nauku, Osnove saobraćajnog prava, Nacionalna i svetska regulativa pomorske i unutrašnje plovidbe, železničkog saobraćaja, drumskog saobraćaja, vazdušnog saobraćaja, špedicije, Transportno osiguranje, Prevoz opasnih materija - svetska iskustva, Zaštita životne sredine u saobraćaju.

Praktična nastava:

Vežbe koje će tematski pratiti nastavne jedinice sa predavanja. Izlaganje seminarskih radova i popunjavanje saobraćajno-transportnih ugovora, formulara, hartija od vrednosti. Studije slučaja - analiza aktuelnih dešavanja u svetu u ovoj oblasti sa akcentom na države u okruženju.

Literatura

-  S. Carić, I. Jankovec, P. Šulejić i M. Trajković, »Saobraćajno pravo«, Novi Sad, 1998.

- S. Pantelić-Vujanić, N. Tomić, »Praktikum: Saobraćajno transportno pravo«, Beograd, 2004.

- Odabrana poglavlja iz: »Guide to the transport acquis - EU transport policy«; J. Mitrović, »Međunarodne konvencije o prevozu robe i putnika drumom, železnicama, vazdušnim putem i morem«, V. Todorović, »Saobraćaj i komunikacije: 75 multilateralnih međunarodnih konvencija«, »Međunarodni ugovori«, knjiga 6, tom I, »Službeni glasnik«, Beograd, 2000.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

interaktivna nastava, vežbe, studije slučaja, debate

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: