Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Motorna vozila - odabrana poglavlja

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 4 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Ovladavanje teorijskim i praktičnim znanjima kretanja motornih vozila, kočenja motornih vozila, upravljanja motornim vozilima.

Ishod predmeta

Po završetku kursa svaki student će biti sposoban da definiše kotrljanje i klizanje, uticaj karakteristika pneumatika na prianjanje, uticaj podloge na prianjanje, pouzdanost sistema za kočenje, pouzdanost sistema za upravljanje, karakteristike savremenih pneumatika.

Najbolji studenti će biti osposobljen da analizira moguće neispravnosti motornih vozila; da definiše radna opterećenja pneumatika; da analizira moguće neispranosti pneumatika na bezbednost saobraćaja.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Kinematika i dinamika automobilskog točka; Kotrljanje i klizanje automobilskog točka; Prianjanje na različitim podlogama; Gradnja savremenih sistema za kočenje; Pouzdanost sistema za kočenje; Gradnja savremenih sistema za upravljanje; Pouzdanost sistema za upravanje; Karakteristike savremenih pneumatika; Radna opterećenja pneumatika; Analiza otkaza pneumatika.

Praktična nastava:

Vežbe: Adhezija i histerezis pneumatika; Uticaji karakteristika podloge i pneumatika na prianjanje; Analiza faktora koji utiču na prianjanje; Stablo otkaza; Analiza uticaja pneumatika na bezbednost vozila u saobraćaju.

Literatura

1. J. Lenasi, S. Žeželj, G. Danon, Motorna vozila - udžbenik, Saobraćajni fakultet, Beograd, 1995.
  2. J. Todorović, Kočenje motornih vozila - udžbenik, Zavod za udžbenika i nastavna sredstva, Beograd, 1988.
  3. D. Janković, Teorija kretanja motornih vozila - udžbenik, Mašinski fakultet, Beograd, 1996.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja ex-katedra, vežbe, individualni seminari, individualne i grupne prezentacije, računske vežbe

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: