Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Saobraćajno transportno inžinjerstvo

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 4 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Pregled naučnih disciplina koje se bave problematikom transporta i saobraćaja, saobraćajnim i transportnim sistemima, metodama planiranja, projektovanja, funkcionisanja i planiranja.

Ishod predmeta

Po završetku kursa svaki student će biti sposoban da definiše saobraćaj, transport, transportnu tehnologiju, performanse brzine, kapacitet, efikasnost, bezbednost i sigurnost; da definiše karakteristike kretanja putnika i robe, mobilnost, rsapodele kretanja u prostoru i vremenu;

Najbolji studenti će biti osposobljen da osmisli i formira bazu podataka o parametrima bezbednosti saobraćaja; da definiše projektovanje terminala; da definiše troškove u saobraćaju i transportu.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Osnovni pojmovi teorije saobraćaja i transporta; Saobraćaj, transport i okruženje; Transportna tehnologija; Karakteristike kretanja putnika i robe; Karakteristike kretanja vozila i saobraćajni tok; Planiranje u saobraćaju i transportu; Bezbednost i sigurnost u saobraćaju i transportu; Projektovanje u saobraćaju i transportu; Upravljanje sistemom JMPP; Regulisanje i upravljanje saobraćajnim tokovima; Troškovi.

Praktična nastava:

Vežbe: Ekologija i saobraćaj; Transportne mreže; Vozilo; Metode planiranja; Veštačenje saobraćajnih nezgoda; Preventiva u saobraćaju; Projektovanje saobraćajnica, signalizacija; Red vožnje u JMPP; Projektovanje semaforisanih raskrnica.

Literatura

1. S. Filipović, Optimizacije u sistemu JGPP - udžbenik, Saobraćajni fakultet, Beograd, 1995.,
  2. S. Vukanović, Saobraćajne mreže I - udžbenik, Saobraćajni fakultet, Beograd, 1997.,
  3. R. Dragač, M. Vujanić, Bezbednost saobraćaja II - udžbenik, Saobraćajni fakultet, Beograd, 2002.,
  4. N. Jovanović, Planiranje saobraćaja - udžbenik, Saobraćajni fakultet, Beograd, 1990.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja ex-katedra, vežbe, individualni seminari, individualne i grupne prezentacije, računske vežbe

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: