Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Vrednovanje u saobraćaju - optimizacija investicija

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 4 ESPB

Status predmeta: iѕborni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Sticanje neophodnih znanja o postupcima i kriterijumima za  saobraćajno- ekonomsko vrednovanje projekata iz domena saobraćaja čija se eksploatacija zasniva na komercijalnim principima ( putarina, mostarina i sl.). Takođe, sticanje neophodnih znanja za vrednovanje projekata na tranzitnim putevima kroz gradske aglomeracije, ina putnim čvorištima. Upoznavanje sa specijalnim procedurama vrednovanja projekata autoputeva sa malim saobraćajem i definisanje graničnih projektnih elemenata. Procedure investicionog vrednovanja i optimizacija investicija. Rad sa aplikativnim softverima..

Ishod predmeta

Student se osposobljava za samostalnu analizu i praktičnu - inženjersku  primenu specifičnih alata (metodologija) kao i softvera neophodnh za rešavanje konkretnih inžinjerskih zadataka iz oblasti saobraćajnog i ekonomskog vrednovanja putnih projekata :  1 Da praktično primenjuje specifične procedure vrednovanja.  2. Vrši detaljne analize troškova i koristi  za projekte puteva sa komercijalnom eksploatacijom.  3. Vrši detaljne analize ekonomskih koristi za projekte obilaznica  4. Sprovodi sintezne procedure funkcionalnog i ekonomskog vrednovanja za probleme optimizacije putnih čvorišta 5. Vrši specifične analize indirektnih efekata   6. Da, odličan student primenjuje savremene softverske pakete,  radi tesove osetljivosti i primenjuje višekriterijumsku optimizaciju u procedurama investicionog vrednovanja

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

1 Uvod, cilj, predmet;  2 i 3. Vrednovanje PROGRAMA I PROJEKATA NA KOMERCIJALNOJ OSNOVI (putarina, mostarina);   3. KonCESIJE (nivoi putarine i očekivani saobraćajni tokovi, trajanje koncesije);  4. RIZICI U PROJEKTIMA SA KOMERCIJALNOM EKSPLOATACIJOM;  5. SPECIFIČNE PROCEDURE VREDNOVANJA PROJEKATA OBILAZNICA;  6 i 7. Funkcionalno i Ekonomsko vrednovanje projekta tehničkih mera za poboljšanje uslova saobraćaja na putnim čvorištima;  8. Saobraćajno - EKONOMSKO VREDNOVANJE PROJEKATA AUTOPUTEVA SA OČEKIVANIM MALIM SAOBRAĆAJEM; 9. PROCEDURE DEFINISANJA GRANIČNIH PEOJEKTNIH ELEMENATA;  10.I 11. INVESTICIONO VREDNOVANJE - OPTIMIZACIJA INVESTICIJA; 12. ANALIZE OSETLJIVOSTI I RIZIKA (METODE); 13. OSTALE PROCEDURE VREDNOVANJA; 14. NIVOI DETALJNOSTI ANALIZA OPRAVDANOSTI (PRETHODNE I STUDIJE OPRAVDANOSTI); 15 APLIKATIVNI SOFTVERI  ZA VREDNOVANJE PUTNIH PROJEKATA.

PRAKTIČNA NASTAVA:

PROGRAM KLASIČNIH RAČUNSKIH I VEŽBI PRATI PREDAVANJA A KOMBINACIJOM KLASIČNIH VEŽBI I RADU U RAČUNARSKIM UČIONICAMA SE UZ POMOĆ ADEKVATNIH SOFTVERSKIH PAKETA STUDENTI DETALJNIJE UPOZNAJU SA SPECIFIČNIM PROCEDURAMA VREDNOVANJA.  PROGRAM VEŽBI I REALNI PRIMERI SU PRILAGOĐENI I USAGLAŠENI SA PROGRAMOM PREDAVANJA. LABORATORIJSKE VEŽBE, DEBATE I PRAKTIČNA RAD U OKVIRU RAČUNARSKE UČIONICE .

LITERATURA

1. "UPUTSTVA ZA IZRADU STUDIJA  O  IZVODLJIVOSTI  PUTEVA - 1992",  SAVEZ ORGANIZACIJA ZA PUTEVE JUGOSLAVIJE POD POKROVITELJSTVOM SVETSKE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ IZ VAŠINGTONA, BEOGRAD, 1992. G.,
  2. Lj Kuzović, "Vrednovanje u upravljanju razvojem i eksploatacijom putne mreže", SF, Beograd, 1994.,
  3. Lj Kuzović, "Utvrđivanje potreba i opravdanosti izdvajanja tranzitnog saobraćaja sa gradskih arterija izgradnjom obilaznica", Saobraćajni fakultet, Beograd, 1997.,
  4. Sullivan G.W., Wicks M.E., Luxhoj T.J., Engineering Economy, 12th Edition, Prentice Hall, New Jersey, 2002.,
  5. «Benefit-Cost Analysis Manual» Austroads Publication No Ap-42/96, Syndey
  6. Model HDM 4 Softvare for investigating road investment choices, World Bank,
  7.  dr Vladan Tubić, "KAPACITET I NIVO USLUGE DENIVELISANIH RASKRSNICA",Saobraćajni fakultet, Bgd, 2006.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja ex-katedra, vežbe, rad u laboratoriji, simulacije, timske prezentacije i sl.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: