Dr Srđan Rusov, redovni profesor

Dr Srđan Rusov redovni profesor Saobraćajnog fakulteta Univerziteta u Beogradu rođen je 1959.g. u Beogradu gde je  završio osnovnu školu i IX beogradsku gimnaziju. Nosilac je "Alasove" diplome za fiziku.

Na Mašinski fakultet u Beogradu upisao se 1977. g. gde je  diplomirao 1981.g na grupi za motore i motorna vozila sa ocenom studija 9,40. Kao najbolji student u generaciji za postignute uspehe u toku četiri godine studija nagrađivan je više puta od Saveta Mašinskog fakulteta i od Rektorata beogradskog Univerziteta,. Dobitnik je Oktobarske nagrade grada Beograda i nagrade "Rastko Stojanović".

1982.g. izabran je za asistenta pripravnika na Saobraćajnom fakultetu u Beogradu. Magistrirao je 1984.god. na Mašinskom fakultetu u Beogradu gde je i doktorirao 1991.g. U zvanje vanrednog profesora Saobraćajnog fakulteta izabran je 1999.g. Drži predavanja i vežbe iz predmeta “Teorija kretanja” i “Dizel vučna i vučena vozila”, a formirao je i novi predmet “Tehnika vozova velikih brzina”.

Koautor je udžbenika “Tehnička mehanika1–teorija sa primenama“ i autor udžbenika “Sistemi vozova velikih brzina” prvog na našem jezičkom području iz ove oblasti. Autor je preko 30 radova objavljenih u međunarodnim časopisima  i preko 20 radova u domaćim časopisima. Učestvovao je  u radu više osnovnih i inovacionih projekata Ministarstva za nauku i tehnologiju Republike Srbije.

Osnovna područja naučno-istraživačkog rada, su oblasti vezane za dinamiku šinskih, dinamiku drumskih vozila i dinamiku objekata.