Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Инжењерска економија у транспорту и комуникацијама

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 6 ЕСПБ

Услов:

Учење основних принципа код  доношења одлука о избору и начину финансирања инвестиција у транспорту и комуникацијама.

Након успешног завршетка курса студенти ће бити у стању да доносе компетентне економско -инжењерске одлуке које се односе на избор инвестиционих пројеката - њихово финансирање, вредновање, оцену ризика, укупне екстерне ефекте , односе између јавних и приватних извора финансирања. Практично ће моћи да израчунају  стопу повраћаја уложених  средстава у  транспорту и комуникацијама,  односно меру њихове друштвене и економске оправданости. Моћи ће да оцене величину укупних екстерних ефеката које овакве инвестиције стварају, те да препоруче начине за њихову интернализацију. Речју, биће оспособљени за економско-инжењерско управљање у домену инвестиција у транспорту и комуникацијама.

Процес економско-инжењерског одлучивања - поређење алтернатива. Трошкови и користи - студије случаја у транспорту и комуникацијама. Екстерни трошкови и користи у транспорту и комуникацијама и значај метода укупних трошкова и користи код вредновања пројеката. Садашња вредност и  годишњи новчани ток пројекта у транспорту и комуникацијама. Анализа стопе повраћаја, будуће вредности, осетљивости и прекидне тачке. Методи амортизације, поређење традиционалних и модификованих метода амортизације у транспорту и комуникацијама.  Анализа основних техника замене. Извори  финансирања.  Одлучивање о методима финансирања у транспорту и комуникацијама.

Литература

1. C.S.Park, Fundamentals of Engineering Economics, Pearson, Prentice Hall, Upper Saddle River, New Jersey, 2004.,
  2. L. Blank, A.Tarquin, Basics Of Engineering Economy, McGraw-Hill, Higher Education, New York, 2008.,
  3. I.G.Heggie, Transport Engineering Economics, McGrow Hill, London, UK, 1972.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

Настава се организује као јединствен процес предавања и вежби уз пуно учешће студената. Предавања су ex-катедра. Студенти са на важбама упознају са различитим примерима и решавају задатке  што доприноси савлађивању материје. Спроводи се налаиза случајева из праксе, организују креативне радионице и дебате на одређене теме.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: