Назив предмета: Специјална поглавља из технике управљања возила са електричном вучом

Наставник или наставници: Драгутин Ј. Костић

Број ЕСПБ: 7

Услов: Нема услова

Стицање савремених и актуелних  теоријских   и практичних знања која омогућавају  разумевање фундаменталних  процеса и релација у управљању  специфичностима саобраћаја возила са електричном вучом. Методе истраживања утицајних  параметара  и примена савремених  математичких метода као основе за симулацију и избор оптималне стратегије вожње по критеријуму рационалне употребе погонске енергије.
Оспособљавање  за самосталан  истраживачки рад

Студент се оспособљава за самостална истраживања саобраћајних  параметара  рационалне и ефикасне употребе возила са електричном вучом у системима  класичног железничког саобраћаја и јавног градског и приградског превоза.

1.

Савремени вучни електромоторни погони и технике управљања брзином и вучном силом.
Састав и улога главних погонских склопва вучног возила.
Класификација и врсте техника управљања са становишта постизања  захтеваних     вучних карактеристика .

2.

Коришћење адхезије вучног возила
Перформансе возила и вучни профил.
Утицај електричних параметара вучног погона
Контактни услови на споју точак подлога.
Средства за заштиту од проклизавања АБС и АСР системи

3.

Дијаграми кретања и методе естимације времена вожње .
Савремене нумеричке и аналитичке технике моделовања при параболичној и хиперболичној зависности вучне силе од брзине.Пробабилистички и детерминистички  приступи моделовању.

4.

Енергетски ефикасна вуча.
Методе минимизације утрошка енергије при експлоатацији возила са електричном вучом
Оптимална стратегија управљања вучним возилом по критеријуму ефикасне употребе електричне енергије.
Поступци и мере за практичну имплементацију  енергетски ефикасне вуче

Препоручена литература

Handbook of Railway Vehicle Dinamics edited by Simon Iwnicki, CRC Press. 2006, Boca Raton ,London ,New York.
F. Kißsling, R.Puschmann, A. Shmieder.Contact Line  for Electric Railways Planing, Design,Implementation. , Siemens, 2001.
I.A. Hansen , J. Pachl,Railway Timetable & Traffic Analysis,Modeling,Simulation, Eurailpress 2008 DVV Media Group Gmbh. Hamburg.
Transportation Research Part C: Emerging Technologies
Transportation Science
IEEE VEHICULAR TECHNOLOGY MAGAZINE,
IEEE Transactions on Vehicular Technology,