Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Менаџмент комуникационих мрежа и сервиса

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 6 ЕСПБ

Услов: нема посебних услова

Изучавање следећих  области: филозофије одржавања мрежа и сервиса,  концепт управљања мрежом и сервисима,, међународни стандарди у области управљања мрежама и сервисима, принципи управљања телекомуникацијама- ТМN принципи,  моделирање управљивих мрежних ресурса и база података, протоколи, платформе за реализацију управљања, нови алати у управљању мрежама и сервисима, базе података, (Datawarehouse) аутоматизација пословних процеса телеком оператора и понуђача сервиса, планирање пословних процеса коришћењем мапе телеком процеса

Сви студенти треба да знају: концепте одржавања и управлјанја комуникационим мрежама и сервисима, типове организације одржавања и управљања, рачунарске платформе за управљање мрежама и сервисима на појединим управљачким нивоима, основне стандарде за ову област.

Најбољи студенти треба да могу да дефинишу процесе и интеракције у управљању мрежама и сервисима. Примену одговарајућих стандарда на сваком управљачком нивоу. креирају процесе према е-ТОМ мапи.

Теоријска настава:

Филозофије одржавања мрежа; Филозофија управљања мрежама и сервисима; Основни принципи управљања телекомуникацијама; Мрежа за управљање телекомуникацијама-ТМN; Моделирање управљивих мрежних објеката; Примена -ТМN  стандарди и пракса; Улога  Datawarehouse; Управљање сервисима; Дефинисање пословних процеса телеком оператора и понуђача сервиса; Планирање пословних процеса коришћењем Мапе телекомуникационих процеса (TOM , e-TOM); Улога процеса у реорганизовању телеком оператора (реинжињеринг процеса).

Практична настава:

Дефинисање управљивих објеката у појединим елементима мреже, Коришћење расположивих управљачких алата. Datawarehouse. Примери увођења ТМN у поједине делове мреже. Моделирање и тестирање апликација за управљање.

Списак литературе:

1. Н. Госпић, W. Widl, Д. Вучковић, A. Koстин  Основе управљања, телекомуникацијама, Саобраћајни факултет и Академска мисао, Београд, Србија, 2004.,
  2. TM Форум: "TOM , e-TOM", www.tmforum.org,
  3. ИТУ препоруке серије M

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

предавања ex-катедра, вежбе,  студије случаја, дебате, симулације, тимске презентације и сл.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: