Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Динамика возила - одбрана поглавља

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 4 ЕСПБ

Услов: Возна динамика, Моторна возила

Стицање проширених знања о подужној, вертикалној и бочној динамици моторних возила,методама и поступцима прорачуна параметара кретања возила у различитим ситуацијама, карактеристикама понашања возила на путу и при судару.

По завршетку курса сваки студент ће бити способан да анализира најважније физичке односе који постоје између возила, подлоге и корисника возила и израчуна величине карактеристичне за разматрано кретање и судар.

Сваки студент на два колоквијума кроз тестове и решавање задатака демонстрира да је разумео и усвојио изложену материју и да је оспособљен да решава сложеније и комбиноване задатке из области: (1) кочења возила, (2) судара и пасивне безбедности (3) управљивости и активне безбедности и (4) основа вертикалне динамике возила и утицаја осцилација на кориснике.

Кроз израду семинара студенти стичу навику и вештину групног рада и јавне презентације својих резултата.

Испит је писмени и усмени и покрива све наставне области.

Показано знање и добри резултати постигнути на колоквијумима и семинару омогућују студентима ослобађање од писменог дела испита из релевантне области (за успех између 60 и 80 поена од 100 могућих) или и писменог и усменог дела испита (преко 80 поена).

За позитивну коначну оцену неопходно је демонстрирарати ниво знања који у свим наставним областима прелази 60%.

Теоријска настава: Кочење: рад и снага кочења, приањање и клизање, стабилност, максималне перформансе, расподеле сила кочења, стварне карактеристике и безбедно растојање, уређаји за контролу динамичког понашања. Судар: теорија удара, удар о непомичну препреку, централни и нецентрални судар возила, моделирање судара, пасивна безбедност возила. Бочна динамика: еластични точак, стабилност, скретање, градијент подуправљивости, активна безбедност возила. Вертикална динамика: возило као осцилаторни систем, осцилације возила, утицај осцилација на корисника - одређивање времена излагања осцилацијама.

Практична настава:

Вежбе - прате предавања и оспособљавају студента за решавање сложенијих и комбинованих задатака; домаћи задаци као припрема за колоквијуме, колоквијуми са тестом и задацима из релевантних наставних области, Студијски истраживачки рад (СИР) у виду семинара из области динамичког понашања возила.

Литература

1. В. В. Дедовић, Динамика возила, Саобраћајни факултет, Београд, Србија, 2004.,
  2. В. В. Дедовић, , Д. М. Младеновић, Практикум - Динамика возила, Саобраћајни факултет, Београд, Србија, 1999.,
  3. T. D. Gilespy, Fundamentals of Vehicle Dynamics, SAE, New York, USA, 1992.,
  4. Ј. Ћ. Ленаси и др., Моторна возила, Саобраћајни факултет, Београд, Србија, 1995.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

Предавања ex-катедра са Power Point презентацијом, Вежбе - аудиторне и лабораторијске, Појединачне консултације, Групни семинар, Тимска презентација,

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: