Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Моторна возила - одабрана поглавља

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 4 ЕСПБ

Услов: нема посебних услова

Овладавање теоријским и практичним знањима кретања моторних возила, кочења моторних возила, управљања моторним возилима.

По завршетку курса сваки студент ће бити способан да дефинише котрљање и клизање, утицај карактеристика пнеуматика на приањање, утицај подлоге на приањање, поузданост система за кочење, поузданост система за управљање, карактеристике савремених пнеуматика.

Најбољи студенти ће бити оспособљен да анализира могуће неисправности моторних возила; да дефинише радна оптерећења пнеуматика; да анализира могуће неиспраности пнеуматика на безбедност саобраћаја.

Теоријска настава:

Кинематика и динамика аутомобилског точка; Котрљање и клизање аутомобилског точка; Приањање на различитим подлогама; Градња савремених система за кочење; Поузданост система за кочење; Градња савремених система за управљање; Поузданост система за управање; Карактеристике савремених пнеуматика; Радна оптерећења пнеуматика; Анализа отказа пнеуматика.

Практична настава:

Вежбе: Адхезија и хистерезис пнеуматика; Утицаји карактеристика подлоге и пнеуматика на приањање; Анализа фактора који утичу на приањање; Стабло отказа; Анализа утицаја пнеуматика на безбедност возила у саобраћају.

Литература

1. Ј. Ленаси, С. Жежељ, Г. Данон, Моторна возила - уџбеник, Саобраћајни факултет, Београд, 1995.
  2. Ј. Тодоровић, Кочење моторних возила - уџбеник, Завод за уџбеника и наставна средства, Београд, 1988.
  3. Д. Јанковић, Теорија кретања моторних возила - уџбеник, Машински факултет, Београд, 1996.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

предавања ex-катедра, вежбе, индивидуални семинари, индивидуалне и групне презентације, рачунске вежбе

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: