Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Методе истраживања и мерења у транспорту

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 5 ЕСПБ

Статус предмета: обавезни/изборни

Услов: нема посебних услова

Циљ  предмета је да студенти овладају методама специфичних истраживања и мерења у транспорту.

По завршетку курса студент ће бити способан да:
  • планира, организује и анализира и презентира резултате истраживања транспортних потреба, потреба за станичним услугама и паркирањем

•  планира и организује и анализира и презентира резултате истраживања структуре и функционисања и ефикасности транспортних система, терминала друмског транспорта

• планира, организује и анализира резултате истраживања квалитета услуге појединих подсистема

• планира, организује анализира и презентира мерења везана за возила и возне паркове (регулационих параметара возила, утрошак енергије, бука, издувни гасови и др)

•  дефинишу информацијске потребе (базе података) и да креирају разне специфичне базе података о и у  транспортним системима.

• планира, организује, анализира и презентира резултате истраживања  Плана одржавања.

Теоријска настава

Врсте и методе истраживања и мерења у транспорту.

Методе истраживања у друмском транспорту путника. Методе истраживања транспортних потреба и захтева. Методе истраживања карактеристика функционисања система транспорта путника. Методе истраживања  квалитета услуга у системима за ТП. Методе истраживања захтева за паркирањем. Методе истраживања структуре и функционисања терминала друмског транспорта. Интегрални динамичко - стохастички симулациони модел за квантификовање утицаја услова експлоатације на техничко стање возила.

Практична настава:

Израда једног семинарског рада из одабране области истраживања и мерења (Системи транспорта путника и робе, Паркирање, Терминали јавног превоза, Техничка експлоатација и одржавање возила). Презентација пројектног рада.

Литература

1. Снежана М. Филиповић, Докторска теза: Истраживање стохастичке функције превозних захтева и дефинисање параметара функционисања линије јавног градског путничког превоза, Саобраћајни факултет, 1989.

2. John D. Edwards, Transportation Planning Handbook, Instute of Transportation Engineers; 2 edition, 1999.

3. Н. Б. Милосављевић, Паркирање - уџбеник, Саобраћајни факултет, Београд, 2007.

4. Н. Б. Милосављевић, Елементи за технолошко пројектовање објеката у друмском саобраћају и транспорту - помоћни уџбеник, Саобраћајни факултет, Београд, 2003.

5. D.Palmer, Maintenance Planning and Scheduling Handbook,Second Edition, McGraw-Hill, New York,2006.

6. Објављени радови наставника из предметних области у научно стручним часописима и на скуповима, у периоду 1995.-2008.

7. Одговарајући научно истраживачке студије и пројекти предметних наставника и сарадника на Саобраћајном факултету у Београду у периоду 1995.-2008.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

Предавања ex-катедра, интерактивне радионице, студије случаја, дебате, тимска истраживања у реалном систему и презентације и сл.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена:

Завршни испит

Поена:

активност у току наставе

писмени испит

мин 26 - макс 50

пројектни задатак (студија случаја)

мин 20 - макс 30

презентација пројектног задатка