Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Системи транспорта путника

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 5 ЕСПБ

Услов: Технологија транспорта путника (или Основи јавног градског
              транспорта путника), Јавни градски транспорт путника

Циљ предмета је овладавање научним и стручним знањима, методама и информацијама о управљању сложеним системима градског и друмског транспорта путника

По завршетку курса студент ће бити способан да:

• да организује процес планирања сложених система јавног градског и друмског транспорта путника (Г и Д ТП),
  • да дефинише циљеве и параметре квалитета сложених система јавног Г и Д ТП,
  • да изврши рангирање и избор оптималних модела организације и управљања сложенимсистемима у јавном градском и друмском транспорту путника,
  •  да пројектује организацију и управљање сложеним системима јавног друмског и градског транспорта путника,
  • да организује и управља сложеним системима јавног градског и друмског транспорта путника,
  • да обавља надзор над квалитетом услуга и стицањем и расподелом прихода у тим системима.

Теоријска настава:

Основни појмови и дефиниција о транспортним системима. Сложени системи ЈГТП. Институционални оквири у коме функционишу. Европске политике у области система ЈГТП. Модели власничке структуре. Модели  регулисаних и дерегулисаним тржишта услуга у ЈГТП. Модели организације и управљања. Рангирање и избор оптималних модела организације и управљања сложених  система ЈГТП. Разрада структуре и функционисања СС ЈГТП. Физичка, функционална и логичка интеграција система. Средства за управљање квалитетом. Разрада модела. Подсистеми такси услуга у ЈГТП. Инстутуционални оквири, организација и управљање.

Системи јавног друмског транспорта путника. Европске политике у области ММ ЈДТП. Институционални оквири у којима функционишу. Међународни јавни друмски транспорт. Интеграција ових са другим видовним подсистемима транспорта путника.

Практична настава:

Пројектни задатак (тимски рад). Презентација решења из пројектног задатка.

Литература

1. ISOTOPE - Improved Structure and Organisation for Urban transport Operation in Europe, Transport Research Fourth Framework Programme, Urban Transport, VII-76, Office for Official Publications of the European Communities, 1997.
  2. Vukan R Vuchich: Urban Transit  Operation, Planinnig and Economics, John Viley&Sons Inc., Hoboken, New Jersey, 2005.
  3. QUATTRO - Quality Approach in Tendering Urban Public Transport Operations, Transport Research Fourth Framework Programme, Urban Transport, VII-76, Office for Official Publications of the European Communities, 1998.
  4. White Paper - European transport policy for 2010: time to decide, Office for Official Publications of the European Communities, 2001.
  5. Објављени радови и пројекти чланова Катедре из предметне области, 1995. - 2008. год.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

Предавања ex-катедра, интерактивне радионице, студије случаја, дебате, тимске презентације и сл.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена:

Завршни испит

Поена:

активност у току наставе

писмени испит

мин 26 - макс 50

пројектни задатак (студија случаја)

мин 20 - макс 30

презентација пројектног задатка