Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Пројектовање оптимизационих апликација

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 5 ЕСПБ

Услов: положени предмети Основи програмирања и Операциона истраживања на Основним академским студијама или сродни предмети

Упознавање са начинима пројектовања оптимизационих апликација. Овладавање вештином декларативног програмирања.

1. По завршетку курса сваки студент ће бити способан да дефинише основне појмове оптимизационг језика: тип података, структуру података, променљиву одлучивања, ограничење, оптимизациони модел, процедуру претраживања.
  2. Сваки студенти би требало да може упореди декларативно са процедуралним и објектно-оријентисаним програмирањем.
  3. Очекује се да сваки студент може да опише структуру оптимизационог модела у оптимизационом језику.
  4. Студент би требало да препознаje реалне проблеме у саобраћајној пракси који се могу моделирати и решавати као оптимизациони проблеми.
  5. Очекује се да сваки студент може самостално да пројектује и имплементира једноставније моделе целобројног и линеарног програмирања, моделе распоређивања и Constraint Programming моделе.
  6. Студент би требало да демонстрина управљање оптимизационим моделима из процедуралног језика.

Теоријска настава:

Оптимизациони проблеми и проблеми одлучивања. Језици моделирања као програмски језици. Оптимизациони језик OPL. Синтаксне конвенције. Терминални симболи. Оптимизациони модели. Типови података. Структуре података. Променљиве одлучивања. Ограничења. Релације. Претраживање. Квантификатори. Примена оптимизационих језика. Линерано и целобројно програмирање. Constraint Programming. Распоређивање. Позиција оптимизационог модела у реалном информационом систему.

Практична настава:

Оптимизациони језик OPL. Синтаксне конвенције. Терминални симболи. Оптимизациони модели. Типови података. Структуре података. Променљиве одлучивања. Ограничења. Релације. Претраживање. Квантификатори. Примена оптимизационих језика. Линерано и целобројно програмирање. Constraint Programming. Распоређивање. Позив оптимизационог модела из процедуралног језика.

Литература

1. Hentenryck, P. V., The OPL - Optimization Programming Language, MIT Press, 1999.,
  2. Цветковић, Д., М. Чангаловић, Ђ. Дугошија, В. Ковачевић-Вујчић, С. Симић и Ј. Вулета, Комбинаторна оптимизација - математичка теорија и алгоритми, Друштво операционих истраживача Југославије, Београд, Југославија, 1996.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

Предавања ех-катедра. Рад у лабораторији.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: