Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Квантитативне менаџмент методе у транспорту и комуникацијама

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 6 ЕСПБ

Услов: Операциона истраживања на Основним академским студијама

Упознавање студената са сложеним моделима Операционих истраживања применљивим на управљање саобраћајним и транспортним системима. Оспособљавање студената за препознавање потреба за оптимизацијом и применом оптималних решења при одлучивању у транспорту и комуникацијама.

Сваки студент ће се оспособити за:

• анализу одлучивања у саобраћајним системима,
  • одређивање типа математичког модела и развој модела за сложене оптимизационе задатке,
  • решавање сложених задатака применом Линеарног, Целобројног и Динамичког програмирања,
  • вршење анализе осетљивости решења на промене улазних параметара.

Најбољи студенти ће се оспособити да користећи Системе за подршку одлучивању доносе и примењују добре одлуке.

Теоријска настава:

Формулација и решавање сложених задатака Линеарног, Целобројног и Динамичког програмирања. Анализа осетљивости. Економска интерпретација дуалних променљивих и ограничења.

Задаци распоређивања радника и ресурса. Краткорочно и дугорочно планирање финансија. Динамички модели. Управљање застојима на путним и комуникационим мрежама.

Системи масовног опслуживања (СМО) у пракси. Прикупљање и тестирање података. Симулација СМО и оптимизација мера перформанси употребом корисничког софтвера. Економска анализа СМО. Примери вишефазних система масовног опслуживања у пракси.

Примена Матричних игара у тарифирању.

Анализа одлучивања. Моделирање одлучивања у присуству неизвесности моделима дрва одлучивања. Системи за подршку одлучивању при управљању залихама, прогнози потражње, изгледу терминала.

Вишекритеријума анализа и оптимизација.

Практична настава:

На вежбама се раде задаци из методских јединица побројаних у оквиру теоријске наставе уз употребу корисничких софтвера.

Литература

1. R.K. Ahuja, M.M.H. Seref, W.L. Winston, Developing Spreadsheet-Based Decision Support Systems, Dynamic Ideas, 2007.,
  2. C. F. Daganzo, Fundamentals of Transportation and Traffic Operations, Pergamon, 1997.,
  3. J.A.Jr. Lawrence, B.A. Pasternak, Applied Management Science: A Computer-Integrated Approach for Decision Making, John Wiley and Sons, Inc. 1998.,
  4. С. Вукадиновић, Масовно опслуживање, Научна књига, Београд, 1988.,
  5. W.L. Winston, S.C. Albright, Practical Management Science, Duxbury Press, Wadsworth, Inc., 2001.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

предавања ex-катедра, вежбе

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: