Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Комуникациони системи у саобраћају

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита:  6 ЕСПБ

Услов: нема посебних услова

Стицање теоријских, стручних и практичних  знања из области телекомуникационих технологија, система и мрежа намењених савременим саобраћајно-транспортним системима.

По завршетку курса студенти ће бити оспособљен да, у зависности од захтеваних перформанси, примене одговарајући телекомуникациони систем за подршку функционисања саобраћаја.

Теоријска настава:

Телекомуникациони системи и мреже и њихове потенцијалне примене у саобраћају и транспорту. Примена јавних радио-дифузних системи (РДС, ДАБ) у саобраћају. Јавне мреже за мобилне комуникације. Мобилне комуникације за затворене групе корисника. Фиксне и мобилне бежичне IP мреже. Виртуелне приватне мреже. Радио преко оптике (ROF). Сензорске и ad-hoc мреже за праћење и регулисање саобраћаја. Системи намењени безбедном одвијању саобраћаја. Сателитски комуникациони системи. Системи за позиционирање и навигацију возила. Наменске радио мреже за пренос података (MOBITEX, TETRA, TRAXYS, ARDIS, RICOCHET, ARRAY). Наменске комуникације кратког домета у друмском саобраћају (DSRC). GSM-R - глобални систем мобилних комуникација за примену на железници. Комуникације у ваздушном саобраћају. Речни информациони сервиси.

Практична настава:

Студије случаја и интерактивне рдионице са темема које се обрађују у оквиру теоријског дела наставе.

Литература

1. M. A. Chowdhury, A. Sadek, Fundamentals of Intelligent Transportation Systems Planning, Artech House, 2003.,
  2. H. Lehpamer, RFID Desing Principles, Artech House, 2008.,
  3. J. Lavergant, M. Sylvain, Radio Wave Propagation: Principles and Techniques, Wiley, 2000.,