Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Основне академске студије

Назив предмета: Одбрана поглавља из технологије и
                                експлоатације железничког саобраћаја

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 7 ЕСПБ

Статус предмета: Изборни

Услов: Нема посебних услова

Основни задатак предмета је да студенте оспособи за примену савремених метода и модела за утврђивање пропусне и превозне моћи капацитета жел. пруга, станица и жел. система уопште. Поред тога студенти ће се оспособити за организацију, технологију и управљање токовима кола на мрежама и планирањем и развојем капацитета жел. теретних станица и терминала, као и за организацију, технологију и управљање процесом превоза путника на железници и развојем капацитета и квалитета пружања услуга у превозу путника.

По завршетку курса сваки студент биће способан да анализира и вреднује инвестиционе пројекте на железници, да дефинише и користи методе и моделе за управљање токовима кола на железничким мрежама, за планирање и оптимизацију капацитета и технологије железничких подсистема. Такође, моћи ће да разликује савремене технологије превоза путника. Најбољи студенти биће оспособљени за бављење научно-истраживачким радом у области технологије, организације рада у железничком путничком и теретном саобраћају, да креирају моделе у области технологије и организације рада на железничким мрежама и железничким теретним станицама и терминалима као и да дефинишу технолошке процесе у њима.

Теоријска настава:

1. УПРАВЉАЊЕ ТОКОВИМА КОЛА НА МРЕЖИ ЖЕЛЕЗНИЦА И
  2. ПЛАНИРАЊЕ РАЗВОЈА КАПАЦИТЕТА ЖЕЛЕЗНИЧКИХ СТАНИЦА И ТЕРМИНАЛА
  3. ПЛАНИРАЊЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ РАДА У ЖЕЛ. СТАНИЦАМА, ТЕРМИНАЛИМА И ИНД. КОЛОСЕЦИМА
  4. САВРЕМЕНЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ ЖЕЛЕЗНИЧКОГ ТЕРЕТНОГ САОБРАЋАЈА
  5. ПЛАНИРАЊЕ ТОКОВА ПУТНИКА НА ЖЕЛЕЗНИЦИ
  6. САВРЕМЕНЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ ПРЕВОЗА ПУТНИКА
  7. ТЕХНО-ЕКОНОМСКО ВРЕДНОВАЊЕ И ОЦЕНА ИНВЕСТИЦИОНИХ ПРОЈЕКАТА НА ЖЕЛЕЗНИЦИ

Практична настава:

Студенти примењују стечена теоријска знања у формулисању и решавању проблема који се обрађују у оквиру овог курса. Студенти израђују семинарске радове и презентације о најновијим сазнањима и актуелним приступима решавања проблема у моделирању технологије и експлоатацији железничког саобраћаја.

Литература

Мирко Ј. Чичак, Славко М. Весковић: Организација железничког саобраћаја II, СФ, Београд, 2006.

Мирко Ј. Чичак, Славко М. Весковић: Организација железничког саобраћаја II - збирка решених задатака, Саобраћајни факултет, Желнид, Београд, 1999.

UIC "Zusammenhange zwischen der Leistungsfaihigkeit der Eisenbahnbetriebsanlagen und der Betriebsqualitat", Internationaler Eisenbahnverband, 405 VE, Paris, 1996.

Мирко Ј. Чичак, Славко М. Весковић, Снежана С. Младеновић: "Модели за утврђивање капацитета железнице", Саобраћајни факултет, Желнид, Београд, 2002.

Joern Pachl: Railway Operation and Control. VTD Rail Publishing, Mountlake Terrace (USA) 2002, 2004

Joern Pachl: Systemtechnik des Schienenverkehrs. 4. Aufl., Verlag B.G. Teubner 2004,

Часописи:

Eisenbahntechnische Rundschau; Schinen der Welt; Transportation Research; Transportation Research Record; Transportation Science; Vestnik; Železnodorožnij transport; Železnice; Saobraćaj

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

предавања ex-катедра, вежбе, стручна пракса, израда семинарског рада и индивидуална презентација.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: