Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Меки рачун и примене у саобраћају

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 6 ЕСПБ

Статус предмета: обавезни

Услов: Операциона истраживања, Анализа транспортних мрежа

Циљ предмета је оспособљавање студената за примену метода Вештачке интелигенције на моделирање одлучивања и решавање сложених комбинаторних задатака у саобраћају и транспорту.

Сваки студент ће се оспособити за:

• квантификовање присутних непрецизности у саобраћајним и транспортним подацима,
  • решавање једнокритеријумских и вишекритеријумских задатака Линеарног програмирања у присуству неизвесности,
  • анализу добијених решења и вршење анализе осетљивости,
  • моделирање резоновања и одлучивања доносиоца одлука у саобраћајним и транспортним системима применом Фази система и Вештачких неуронских мрежа.

Најбољи студент ће се оспособити да решава сложене комбинаторне задатке и упореди решења добијена разним метахеуристикама.

Теоријска настава:

Основни појмови Вештачке интелигенције. Фази приступ решавању оптимиза-ционих задатака у саобраћају и транспорту уз присуство неизвесности. Основне дефиниције Теорије фази скупова и правила Фази аритметике. Развој Фази логичких система. Фази линеарно програмирање. Фази вишекритеријумско програмирање.

Примена Генетских алгоритама, Симулираног каљења и Табу претраживања на решавање комбинаторних оптимизационих задатака у саобраћају и транспорту.

Примена вештачких неуронских мрежа на решавање оптимизационих задатака у саобраћају и транспорту. Основни елементи вештачких неуронских мрежа. Класификација, разматрање поузданости и стабилности модела. Употреба хеуристичких алгоритама за обучавање мрежа.

Практична настава:

На вежбама се раде задаци из методских јединица побројаних у оквиру теоријске наставе уз употребу корисничких софтвера.

L. Fausett, Fundamentals of Neural Networks, Prentice Hall, Inc, 1994.

C. F. Daganzo, Fundamentals of Transportation and Traffic Operations, Pergamon, 1997.

C. R. Reeves (Ed.), Modern Heuristic Techniques for Combinatorial Problems, Halsted Press, John Wiley & Sons, Inc, 1993.

Д. Теодоровић, Транспортне мреже, Саобраћајни факултет Универзитетa у Београду, Београд, 2007.

Д. Теодоровић, S. Kikuchi, Фази скупови и примене у саобраћају, Саобраћајни факултет, Београд, 1994.

Д. Теодоровић, К. Вукадиновић, Traffic Control and Transport Planning: A Fuzzy Sets and Neural Networks Approach. Kluwer Academic Publishers, Norwell, MA, 1998.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

предавања ex-катедра, вежбе

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: