Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Саобраћај
Изборно подручје (модул) Поштански саобраћај и мреже
Врста и ниво студија Основне академске студије
Назив предмета Електронско пословање
Број ЕСПБ 4 Статус предмета (обавезни/изборни) Обавезни
Услов  
Циљ
предмета
Представљање система електронско пословања са посебним освртом на његову улогу и место у поштанском саобраћају. Основних карактеристике електронског пословања у технолошком процесу поштанског саобраћаја. Упознавање студената са системима електронског пословања и структурним реформама поштанског саобраћаја и промета са аспекта имплeмантације и развоја електронског пословања.  
Исход
предмета
Стечена знања из електронског пословања са упознавањем и разумевањем основих карактеристика технолошких процеса платног промета у поштанском саобраћају. Такође, студенти стичу знања из области електронског домаћег и ино. платног промета. Упознају се са основним постулатима новчаног промета као што су: новчана и финансијска тржишта, рад и манипулација са готовим и жиралним новцем, кредитни послови, инструменти платног промета, системима платног промета, улога поште као носиоца платног промета, kliring и seatlment у новчаном промету. 
Садржај предмета
Теоријска
настава
Појам и генеза електронског пословања. Електронска трговина. Генератори развоја електронске трговине. Елементи електронског пословања. Развој новчаног пословања и појава електронског новаца – савремени облик плаћања.  Инфраструктура електронског пословања. Комуникационе мреже (WAN, LAN). Релације и стандарди у електронском пословању (B2B, B2E, B2C, C2C, C2B, B2B2C, C2B2C, P2P, E2E). Пословање на Интернету. Класификација, пројектовање и развој Web сајтова. Развој електронског пословања у оквиру телефонских сервиса. Генеза и развој сервиса у оквиру IVR, GPS/GPRS, 3G технологије. Безбедност електронског пословања. Мере физичке заштите. Безбедносни протоколи. Криптографија у електронском пословању (симетрични, асиметрични). Примена криптографије. Инфрастуктура дигиталног потписа и дигиталног сертификата.
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Домаћи задаци и семинарски радови који по свом програму и садржају прате теоријску наставу.
Литература
1 Б. Станивуковић, Скрипта: Електронско пословање, Саобраћајни факултет Београд, 2012. годинa.
2 Б. Станивуковић, Докторска дисертација: Истраживање модела за интернет и мобилно банкарство са поштанско-курирском логистиком, Саобраћајни факултет Београд, 2007. годинa.
3 М. Букумировић, Савремене технологије у поштанском саобраћају, Саобраћајни факултет, Београд, 2002. година.
4 М. Букумировић - Аутоматизација процеса рада у поштанским системима, Саобраћајни факултет, Београд, 2004. година.
5 М. Ивковић, Б. Раденковић - Интернет и савремено пословање, Београд, 1998. година.
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 2 0 0 4
Методе
извођења
наставе
предавања еx-катедра, вежбе, студије случаја, тимске презентације, посете институцијама
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
10 писмени испит 25
практична настава   усмени испит 15
колоквијуми 25    
семинари 25