Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  САОБРАЋАЈ
Изборно подручје (модул)  
Врста и ниво студија Основне академске студије
Назив предмета Основи телекомуникационих система
Број ЕСПБ 4 Статус предмета (обавезни/изборни) изборни
Услов  
Циљ
предмета
Упознавање студената са основама преноса сигнала и принципима функционисања телекомуникационих система  са циљем њихове имплементације у савремене саобраћајне, транспортне и поштанске системе. Упознавање са теоријским основама телекомуникација, природом порука и карактеристикама преношених сигнала, аналогним и дигиталним системима преноса, организацијом и архитектуром телекомуникационих мрежа, јавном телефонском мрежом, мрежама за пренос података, стандардима и архитектурама жичних и бежичних рачунарских мрежа -локалних мрежа (LAN) и мрежа за шира подручја (MAN, WAN).
Исход
предмета
По завршетку курса студенти ће разумети начине функционисања и имплементације телекомуникационих система, њихове улоге у обезбеђивању информационих сервиса и употребе у телематским системима у појединим видовима саобраћаја и транспорта. Биће оспособљени да сагледају основне принципе функционисања телекомуникационог система, анализирају и упореде могућности и карактеристике појединих телекомуникационих система, дефинишу модел телекомуникационог система који задовољава специфичне захтеве (потребе) корисника, да креирају телекомуникациони модел за примену у појединим видовима саобраћаја и транспорта.
Садржај предмета
Теоријска
настава
Општи модел телекомуникационог система. Класификација порука и сигнала. Анализа и обрада сигнала. Аналогни и дигитални пренос. Преглед телекомуникационих система. Основни елементи и принципи реализације телекомуникационих система. Телекомуникационе и рачунарске мреже. Оптички системи комуникација. Бежични системи комуникација. Типови бежичних комуникационих система. Системи мобилних комуникација. Сателитски комуникациони системи. Бежичне локалне и метро мреже. Комуникације за мале домете. Основе радарских система. Сензорске и мобилне ад хок мреже и њихова примена у саобраћају и транспорту. Tелематски системи. Примери примене телематике возила: системи за позиционирање и аутоматско праћење возила, сателитска навигација, мобилни пренос података и мобилна телевизија и др. Функционални комуникациони системи у појединим видовима саобраћаја и транспорта. 
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Анализа сигнала у временском и фреквенцијском домену, пренос сигнала у основном и транспонованом опсегу, жични и бежични системи комуникација
Литература
1 Г. Марковић, Основи телекомуникационих система, Саобраћајни факултет, 2012.
2 А. Michael Noll, Principles of Modern Communications Technology, Artceh House, 2001
3 R. L. Freeman, Telecomunication System Engineering, John Wiley & Sons, 1996
4  
5  
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
3 1 0 0 4
Методе
извођења
наставе
предавања ex-катедра, вежбе
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
  писмени испит  
практична настава   усмени испит 30
колоквијуми 50    
семинари 20