Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Саобраћај
Изборно подручје (модул) Транспорт
Врста и ниво студија Докторске студије
Назив предмета Управљање техничким стањем возних паркова
Број ЕСПБ 4 Статус предмета (обавезни/изборни) Изборни
Услов нема
Циљ
предмета
Оспособити студента да прати техничко стање возних паркова пословних система или државе, да за постављене критеријуме безбедности саобраћаја, екологије, енергетске ефикасности итд. дефинише мере и прати њихово спровођење и постигнуте резултате.
Исход
предмета
Да се студент упозна са чиниоцима (произвођач, државне институције, корисник, окружење,...) који одређују техничко стање возила возног парка и његову промену. Да се студент упозна са методама и алатима за доношење одлука при управљању стањем и са методологиом оцене квалитета процеса управљања. 
Садржај предмета
Теоријска
настава
Возни парк, параметри стања, утицај параметара стања на безбедност, околину, енергетску ефикасност,... Законске норме и препоруке-настанак, имплементација и поштовање током животног века возила, Систем управљања техничким стањем у пословном систему и у држави, Примена посебних метода у процесу управљања (симулације, ANP, DEMATEL,...). 
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Методи интерактивног рада са студентима. Метод самосталног и групног рада студената уз помоћ наставника и сарадника.Истраживања у пословним системима са возним парком и у системима одржавања возила.
Литература
1 Вујановић Б. Д. (2013), Прилог развоју управљања процесом одржавања возних паркова, докторска дисертација, Универзитет у Београду, Саобраћајни факултет, Београд
2 Payant P.R., Lewis T.B. (2007),Facility Manager's Maintenance Handbook, Second Edition, McGraw-Hill, New York 
3 Higgins R.L., Morrow C. L. (1977), Maintenance Engineering Handbook, Third Edition,  McGraw-Hill, New York
4 Зборник радова са научно стручног скупа "Ка одрживом транспорту 2011", (2011), Универзитет у Београду, Саобраћајни факултет, Београд
5 Lowe D.  (2012), A Transport operator’s and manager’s handbook, Kogan Page, London
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 0 0 4 8
Методе
извођења
наставе
Сви облици наставе. Аудио - визуелни методи. Методи интерактивног рада са студентима. Метод самосталног и групног рада студената уз помоћ наставника и сарадника. Предавања спољашњих експерата из одређених области. Истраживања у реалном систему. 
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
0 писмени испит 30
практична настава 0 усмени испит 20
колоквијуми      
семинари 50