Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  САОБРАЋАЈ
Изборно подручје (модул) Железнички саобраћај и транспорт
Врста и ниво студија Основне академске студије
Назив предмета Аутоматизација и телекомуникациони системи на железници 
Број ЕСПБ 5 Статус предмета (обавезни/изборни) изборни
Услов нема посебних услова
Циљ
предмета
Техничка средства за регулисање и обезбеђење саобраћаја и сигурносни уређаји представљају основу за функционисање железнице. Овладавање знањима из области железничких сигнално-сигурносних уређаја и средстава веза на железници представља најзначајнији предуслов за рад на железници. Циљ предмета је упознавање са сложеном проблематиком ових система. 
Исход
предмета
Неопходност усвајања знања из области најсавременијих технологија железничких сигнално-сигурносних уређаја и средстава веза на железници гарантује добру основу за успешан рад на железници, научним и образовним институцијама које се баве железницом, као и системима који у свом саставу имају или само користе железнички саобраћај.
Садржај предмета
Теоријска
настава
Оквирни садржај предмета (основна поглавља) чине:
Увод. Европски систем за вођење возова. Примена GSM-R и сателитских (GPS, ГЛОНАС, Галилео) система у железничком саобраћају. Аутоматско вођење возова великих брзина и возова на магнетном јастуку. Уређаји за аутоматизацију рада ранжирних станица. Увод у железничке телекомуникације. Железнички телефонски уређаји. Специјалне железничке телефонске везе. Железнички телеграфски уређаји. Телекомуникациони водови ЖС. Радио везе у железничком саобраћају. РДВ. Специфичне примене радио веза. Разгласни, интерфонски и регистрофонски уређаји. Сатни, информациони и алармни системи. Савремена телекомуникциона средства на железници.
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Истраживачки рад. Израда пројектног задатка. Студија случаја.
Литература
1 М.Милићевић, Техничка средства за регулисање и обезбеђење железничког саобраћаја, Саобраћајни факултет, Београд, Србија, 1982.
2  
3  
4  
5  
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 2 1 1 6
Методе
извођења
наставе
Предавања ex-катедра, вежбе, рад у лабораторији, стручна пракса, интерактивне радионице, студије случаја, дебате, симулације, појединачне и тимске презентације и сл.
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
10 писмени испит 30
практична настава 10 усмени испит 30
колоквијуми 10    
семинари 10