Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  САОБРАЋАЈ
Изборно подручје (модул) Железнички саобраћај и транспорт
Врста и ниво студија Мастер академске студије
Назив предмета Информационе технологије
Број ЕСПБ 5 Статус предмета (обавезни/изборни) изборни
Услов нема посебних услова
Циљ
предмета
Примарни задатак примене информатике и информационих технологија у железничом саобраћају јесте да помогне остварењу општег циља железничког система, који се огледа у остварењу максималног транспортног рада уз што мање трошкове. Циљ овог предмета је научно овладавање знањима из области информационих система у железничком саобраћају. Основни значај предмета за овај студијски програм огледа се у томе што информациони системи представљају основу за управљање железничком инфраструктуром и екесплоатацију железнице. Потреба овладавања знањима из области железничких информационих система представља незаобилазан предуслов за ефикасно пословање на железници. Циљ предмета је детаљно упознавање са сложеном проблематиком ових система.
Исход
предмета
За успешно функционисање, управљање и руковођење железничким системом неопходне су тачне и благовремене информације о стању система и његовог окружења. Одсек за железнички саобраћај и транспорт, кроз овај студијски програм, превасходно образује кадрове за развој и унапређење железнице, или ће да раде у научним и образовним институцијама које се баве железничком проблематиком. Неопходност усвајања знања из области најсавременијих информационих технологија гарантује добру основу за успешан рад у тим областима делатности.  
Садржај предмета
Теоријска
настава
Увод. Појам и врсте информација. Значај и својства информација. Информациони системи. Примена информационих технологија у пословању железнице. Информациони системи на железници. Основни појмови, информациони пунктови и канали. Пирамидални систем информација на Железницама Србије. Информационе технологије у железничком саобраћају. Географски информациони системи на железници. Укључивања у мреже за међународну размену података. Мрежа HERMES. Информационе апликације међународног карактера. DoCimEl и друге апликације. Рачунарске мреже у железничком саобраћају. Сателитске комуникације у железничком саобраћају. Сателитско праћење у железничком саобраћају. Galileo. Глонас. GPS. GSM-R. Примена EDI технологија у железничком саобраћају. Аутоматска идентификација. Телепроцесинг мреже. Управљачки информациони системи на железници: аутоматизација регулисања саобраћаја, аутоматизација технолошких операција, аутоматизација одржавања, аутоматско царињење. Интернет пословање. Управљање железничким саобраћајем применом рачунара. Пројектовање железничких информационих система. Правци развоја информационих система и технологија.
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Израда пројектног рада. Студије случаја. Семинарског рада.
Литература
1 З.Ж.Аврамовић, Пројектовање станичних релејних СС уређаја, Саобраћајни факултет, Београд, Србија,2008. 
2  
3  
4  
5  
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 2 1 1 4
Методе
извођења
наставе
Предавања ex-катедра, вежбе, рад у лабораторији, стручна пракса, интерактивне радионице, студије случаја, дебате, симулације, појединачне и тимске презентације и сл.
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
10 писмени испит 30
практична настава 10 усмени испит 30
колоквијуми 10    
семинари 10