Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Саобраћај
Изборно подручје (модул) Поштански саобраћај и мреже (МПС)
Врста и ниво студија Мастер академске студије
Назив предмета Електронско банкарство
Број ЕСПБ 6 Статус предмета (обавезни/изборни) изборни
Услов  
Циљ
предмета
Представљање система електронског банкарства са посебним освртом на његову улогу и место у поштанском саобраћају и основних карактеристика електронског банкарског пословања у технолошком процесу поштанског саобраћаја. Упознавање студената са системима електронског новчаног пословања, платног промета у земљи и иностранству и структурним рефомама поштанског саобраћаја и промета са аспекта имплeментације и развоја новчаног промета у поштанском саобраћају.
Исход
предмета
Стечена знања из електронског банкарског пословања са упознавањем и разумевањем основих карактеристика технолошких процеса платног промета у поштанском саобраћају. Такође, студенти стичу знања из области електронског домаћег и ино. платног промета. Упознају се са основним постулатима електронског новчаног промета као што су: новчана и финансијска тржишта, рад и манипулација са готовим и жиралним новцем, кредитни послови, инструменти платног промета, системима платног промета, улога поште као носиоца платног промета, kliring и seatlment у новчаном промету.
Садржај предмета
Теоријска
настава
Место и улога електронског новчаног промета у поштанском саобраћају. Основне карактеристике технолошких процеса електронског банкарства у поштанском саобраћају. Тржиште новца и инструменти. Организација и субјекти тржишта новца. Основне карактеристике и механизми платног промета. Улога поште као једног од носилаца платног промета. Електронски новац и системи електронског банкраства. Инструменти платног промета. Технолошка организација и функционисање платног промета у земљи. Технолошка организација и функционисање међународног платног промета - место и улога поште. Системи безготовинског платног промета. Самоуслужни банкарски системи - банкомати, POS-ови, интернет и мобилно банкарство. Безбедност у обављању електронског платног промета.
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Место и улога електронског новчаног промета у поштанском саобраћају. Основне карактеристике технолошких процеса електронског банкарства у поштанском саобраћају. Тржиште новца и инструменти. Организација и субјекти тржишта новца. Основне карактеристике и механизми платног промета. Улога поште као једног од носилаца платног промета. Електронски новац и системи електронског банкраства. Инструменти платног промета. Технолошка организација и функционисање платног промета у земљи. Технолошка организација и функционисање међународног платног промета - место и улога поште. Системи безготовинског платног промета. Самоуслужни банкарски системи - банкомати, POS-ови, интернет и мобилно банкарство. Безбедност у обављању електронског платног промета.
Литература
1 Б. Станивуковић, Магистарски рад: Новчано пословање као процес аутоматизације у поштанском саобраћају, Саобраћајни факултет Београд, 1998. годинa
2 Б. Станивуковић, Докторска дисертација: Истраживање модела за интернет и мобилно банкарство са поштанско-курирском логистиком, Саобраћајни факултет Београд, 2007. годинa
3 М. Букумировић - Аутоматизација процеса рада у поштанским системима, Саобраћајни факултет, Београд, 2004. година
4 Упутство за контролу технолошких процеса вршења поштанских услуга и услуга новчаног промета, ЗЈПТТ, 2003. година
5 М. Богдановић, Л. Шестовић, ''Економија од А до З', Досије, Београд 2002. година
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 3 0 1 6
Методе
извођења
наставе
предавања ex-катедра, вежбе, рад у лабораторији, стручна пракса, интерактивне радионице, студије случаја, дебате, симулације, тимске презентације и сл.
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена
активност у току
предавања
5 писмени испит 25
практична настава   усмени испит 25
колоквијуми 15    
семинари 30